Siyasi partiler, 31 Mart'ta gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin aday listelerindeki eksiklikleri, yarına kadar tamamlayabilecek.

AK Gençlik Ocakları Genel Başkan Yardımcılığına Ferhat Aydoğan Atandı! AK Gençlik Ocakları Genel Başkan Yardımcılığına Ferhat Aydoğan Atandı!

YSK'nın Belirlediği Seçim Takvimi İçerisinde Süreç Nasıl İşleyecek?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen 31 Mart'taki yerel seçimlere ilişkin hazırlanan seçim takvimine göre, siyasi partilerin aday listelerini sunmaları için gereken süre, dün saat 17.00 itibarıyla sona erdi. Şimdi ise seçim kurulları, siyasi partilerin verdiği aday listelerinde tespit edilen eksikliklerin ve herhangi bir nedenle eksik aday göstermiş siyasi partilerin ilçe başkanlıklarından, bu eksikliklerin tamamlanmasını talep edecek.

Aday Listelerindeki Eksiklikler Ne Zaman Tamamlanacak?

Siyasi partiler, aday listelerindeki eksiklikleri yarına kadar tamamlayabilecekler. Bağımsız adaylar da içeren geçici aday listeleri 23 Şubat'ta duyurulacak ve aynı gün itiraz süreci başlayacak. Kesin aday listeleri ise 3 Mart'ta kamuoyu ile paylaşılacak.

Seçime katılacak siyasi partiler oy pusulasında şu şekilde sıralanıyor:

"1 AK Parti, 2 İYİ Parti, 3 Sol Parti, 4 Büyük Birlik Partisi, 5 Memleket Partisi, 6 Anavatan Partisi, 7 Demokratik Sol Parti, 8 Yeniden Refah Partisi, 9 Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 10 Türkiye Komünist Partisi, 11 Anadolu Birliği Partisi, 12 Zafer Partisi, 13 Halkın Kurtuluş Partisi, 14 Türkiye Komünist Hareketi, 15 Bağımsız Türkiye Partisi, 16 Gelecek Partisi, 17 Yeni Türkiye Partisi, 18 CHP, 19 Emek Partisi, 20 HÜDA PAR, 21 Hak ve Özgürlükler Partisi, 22 Ocak Partisi, 23 Adalet Birlik Partisi, 24 Demokrat Parti, 25 Güç Birliği Partisi, 26 Millet Partisi, 27 Milli Yol Partisi, 28 Adalet Partisi, 29 Genç Parti, 30 Aydınlık Demokrasi Partisi, 31 MHP, 32 Türkiye İşçi Partisi, 33 Demokrasi ve Atılım Partisi, 34 Saadet Partisi ve 35 Vatan Partisi.

Kaynak: AA