Başkent Priştine'deki Temel Mahkemede sonuçlanan davada "cinayeti planlayan organize suç örgütüne destek verme" ve "resmi görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla Kosovalı Sırplar Nedeljko Spasojevic'e 4 yıl 6 ay, Dragisa Markovic ile Zarko Jovanovic'e 4'er yıl ve Marko Rosic'e 10 yıl hapis cezası verildi.

Spasojevic, Markovic ve Jovanovic, cinayetin işlendiği dönemde bölgede polis memuru olarak görev yapıyordu.

Kosova'daki en büyük Sırp partisi konumundaki Sırp Listesi'nden yapılan yazılı açıklamada hapis kararları; "acımasız, asılsız, her türlü delilden yoksun ve siyasi olarak sahnelenmiş" şeklinde nitelendirildi.

Açıklamada "Kosova Başbakanı Albin Kurti ve yandaşlarına, Sırp halkının bu davanın bir saçmalık olduğunu bildiğini ve Rosic, Spasojevic, Nedeljkovic ile Jovanovic’i asla Oliver'ın cinayetinden suçlu olarak değil, Albin Kurti rejiminin kurbanları olarak göreceğini söylemek istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Ivanovic'in ölümü

Kosova'daki "Özgürlük, Demokrasi ve Adalet Halk İnisiyatifi" Genel Başkanı Oliver Ivanovic, 16 Ocak 2018'de Kuzey Mitrovica'daki ofisinin önünde uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Çin’de dünyanın en büyük karbon piyasası kuruldu Çin’de dünyanın en büyük karbon piyasası kuruldu

Kosova'daki savaşta Sırp paramiliter grupların komutanlığını da yapan Ivanovic, savaşta Arnavut sivillere yönelik suçlar nedeniyle 2016'da dokuz yıl hapse mahkum edilmişti. Yüksek Mahkeme, 2017'de bu kararı bozmuş ve Ivanovic'in yeniden yargılanmasına hükmetmişti. Öldürülmeden önce tutuksuz yargılanan Ivanovic, Sırp Listesi'ne muhalefetiyle biliniyordu.

Kosovalı Sırp siyasetçi cinayetinin faili veya organizatörünün kim olduğu hala bilinmiyor.

Kaynak: AA