Dolar Euro Pound! İzmir'de ki uyuşturucu operasyonunda şok detaylar Dolar Euro Pound! İzmir'de ki uyuşturucu operasyonunda şok detaylar

HABER MERKEZİ-Dokuz Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre; Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun desteğiyle Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği (STGM) tarafından gerçekleştirilen 6. Sivil Sesler Festivali’nin tanıtım toplantısı, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Uluslararası Basın  Merkezi Tarihi Havagazı Yerleşkesi'nde yapıldı. Toplantıda, festivalin amacı, katılımcı örgütler ve program hakkında bilgi verildi. Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği (STGM) tarafından düzenlenen festival, farklı hak alanlarında çalışan sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleşecek. Festivalin amacı, sivil toplum örgütlerinin birbirleriyle tanışmalarını, iş birliklerini geliştirmelerini ve dayanışma ruhunu güçlendirmelerini sağlamak. Festivalde, çeşitli atölyeler, etkinlikler ve performanslar yer alacak. Atölyelerde, sivil toplum örgütleri, ortak sorunlara çözüm bulmak için bir araya gelecek. Etkinliklerde ise, sivil toplum örgütlerinin çalışmaları tanıtılacak ve dayanışmanın önemi vurgulanacak. Festival kapsamında ayrıca, afet bölgesinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri de yer alacak. Festivalin açılış oturumu, “Krizler Çağında Sivil Toplum ve Dayanışma” başlığıyla yapılacak. Festivale, 42 farklı kentten 200'e yakın sivil toplum derneği katılacak.

Sivil toplum Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nazik Işık, yaptığı konuşmada “Uzun bir çalışma neticesinde bu noktaya geldik. İlk festivalimizi İstanbul’da yaptık, o zaman daha küçük bir yapıydı. Bir gün İzmir’de de olacak diye hayal etmiştim. O hayal bu Cuma itibariyle gerçekleşiyor. O günden bugüne büyüyerek geldik. Bu sivil toplumun gücü ve ilerleyişiyle de alakalı. Bu süreçte emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hak temelli sivil toplum örgütlenmeleri demokrasinin asıl gücü ve talep edicisi. Türkiye’de de durum dünyadan farksız. Farklı olan sadece Türkiye’de çok meşakkatli olması. Bunun aşılmasındaki en önemli varlık destek. Festival birbirimizi güçlendirme açısından önemli bir yer tutuyor. En güzel yanı da birbirinden farklı STK’ların bir araya gelip, tanışmasıdır”diye söyledi. 

'DÜNYANIN DAHA İYİ BİR YER OLMASINI İSTİYORUZ'

Sivil toplum Geliştirme Derneği İletişim Sorumlusu Ezgi Karataş, “Dünyanın daha iyi bir yer olmasını istiyoruz. Bunun için de çok çalışmak gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerel yönetimlerle iş birliği anlamında bize çok destek sundu. Bu yıl festivalimize yoğun bir başvuru aldık. Festivalde 42 farklı kentten 200’e yakın sivil toplum derneği bir araya gelecek. Festivalde hem etkinlikler hem de stantlar olacak. Yeni iş birliklerini nasıl yapacaklarına dair bir alan açmak istedik. Bu sene festivalde afet bölgesinde faaliyet gösteren örgütler konuğumuz olacak. Festival ‘Krizler Çağında Sivil Toplum ve Dayanışma’ adlı oturum ile başlayacak. Yaklaşık 48 tane etkinlik yapılacak. Sizleri aramızda görmek bizi çok mutlu edecek” dedi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ