Cumhuriyet Meydanı'nda Sivaslıların buluşma noktası olarak bilinen ve herkes tarafından 'tek ağaç' olarak nitelendirilen akasya ağacı, etkili olan şiddetli fırtına sonucu kökünden oynayarak büyük ölçüde kurudu. Akasya ağacı, Sivas Belediyesi tarafından yerinden sökülerek, uzun ömürlü olmasıyla bilinen çınar ağacı ile değiştirildi. Şehir hafızasında önemli bir yere sahip olan ağacın değişimi esnasında ekiplerin başında yer alan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas'ın dünyanın en güzel tarihi meydanlarından birine sahip olduğunu belirterek, "Son zamanlarda yaşanan fırtınalardan dolayı köklerinin zarar görmesi ve bunun neticesinde de hastalanması nedeniyle tek ağaç kurumuştu. İşin uzmanlarının da fikirlerini alarak yaptığımız görüşmeler neticesinde tek ağacı güçlendirme ve hastalığının giderilmesi konusunda ekiplerimiz yoğun çaba sarf etseler de kurumasına engel olamadık"  dedi.

Almanya'da Tesla fabrikasının genişleme planı protesto edildi Almanya'da Tesla fabrikasının genişleme planı protesto edildi

'DAYANIKLI ÇINAR AĞACIMIZ İLE DEĞİŞTİRİYORUZ'


Ağacın devrilme tehlikesine karşı böyle bir karar aldıklarını söyleyen Başkan Bilgin, "Uzun yaşam süresine sahip ve kirli havayı emme özelliği olan dayanıklı çınar ağacımız ile değiştiriyoruz. Bundan sonra da 'tek ağaçta buluşuyoruz' söylemini 'çınar ağacının altında buluşuyoruz' diye yenileyeceğiz. Şehrimizin daha yaşanabilir bir il olması yolunda yaptığımız hizmetlerde önceliğimiz her zaman yeşil alan çalışmaları olmuştur. Bu anlamda bulvarlarımız, caddelerimiz ve ana arterlerimiz başta olmak üzere ağaç dikilebilecek her alanı yeşillendirmek adına gerekli çalışmaları yapıyoruz" diye konuştu. (DHA)
 

Kaynak: dha