Expo Doha 2023'te Türkiye pavilyonu açıldı Expo Doha 2023'te Türkiye pavilyonu açıldı

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada, firari üç sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılandığı Madımak Katliamı davasında savcılık mütalaasını açıkladı. Savcılık, olayın üzerinden 30 yıl geçtiği gerekçesiyle zaman aşımı uygulanması ve davanın düşürülmesini istedi.

Müşteki avukatları ise dava konusunun insanlığa karşı suç olduğunu ve nedenle zaman aşımı nedeniyle düşürülmemesi gerektiğini savundu. Avukatlar, firari sanıkların Almanya’da olduğunu ve adreslerine kadar bilindiğini belirterek, iade taleplerinin reddedildiğini aktardı. Avukatlar, sanıklar hakkında kaçaklık kararı verildiğini ve bu sebeple davada zaman aşımı işlemeyeceğini, ayrıca gıyabında hüküm kurulabileceğini ifade etti.

Mahkeme heyeti, savcılık mütalaasına karşı müşteki avukatlarının beyanlarını almak üzere duruşmayı erteledi.

Madımak Katliamı, Türkiye tarihindeki en kanlı olaylardan biri olarak kabul ediliyor. Katliam sırasında dışarıda toplanan saldırganlardan iki kişi ölmüştü. Ana davadan ayrılan ve firari üç sanığın yargılandığı davada ise henüz bir karar çıkmadı. Aradan geçen 30 yıl içerisinde Madımak’ın faillerinin çoğu ya yurt dışına kaçtı ya da hayatını kaybetti. Bugün cezası kesinleşmiş 9 sanığın halen yurt dışında olduğu belirtiliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ