Türk Lirası'nda erime sürüyor: Dolar yeni rekor kırdı Türk Lirası'nda erime sürüyor: Dolar yeni rekor kırdı

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), iflasıyla küresel piyasaları etkileyen Silikon Vadisi Bankası (SVB) grubunun tüm mevduat ve kredilerinin First Citizens Bankası tarafından devralınacağını açıkladı. Anlaşma kapsamında First-Citizens Bankası, SVB'nin 56 milyar dolarlık mevduatlarını ve 72 milyar dolarlık kredilerini üstlenecek. Anlaşma, 16,5 milyar dolarlık iskontoyla 72 milyar dolarlık SVB'nin varlık alımını da içeriyor.

SVB, ABD'nin en büyük 16. bankasıydı. Ancak, 10 Mart'ta kayyum atanması sonrasında iflas etti ve 2008 küresel finansal krizinden bu yana yaşanan en büyük banka iflaslarından biri oldu. Bu gelişme, finansal piyasalarda ciddi bir endişe yarattı ve küresel piyasalarda dalgalanmalar yaşandı.

FDIC, bankaların müşteri mevduatlarını koruyan ve bu mevduatların güvence altında olmasını sağlayan federal bir kurumdur. Bu nedenle, FDIC'nin bu konuda verdiği karar önem taşıyor. First-Citizens Bankası'nın SVB'nin tüm mevduatlarını ve kredilerini devralması, müşterilerin ve hissedarların korunmasını sağlamak adına atılmış bir adım olarak değerlendiriliyor.

FDIC açıklamasında, tüm mevduatların FDIC güvencesinde olmaya devam edeceği belirtilerek, "İhtiyatlı risk yönetimi yaklaşımı; müşterileri ve hissedarları tüm ekonomik konjonktür ve piyasa koşullarında korumaya devam edecektir" denildi.

First Citizens Bankası, yaklaşık 109 milyar dolarlık varlığı ve 89,4 milyar dolar mevduatıyla ABD'nin önde gelen bankaları arasında yer alıyor. Bankanın, SVB'nin tüm mevduatlarını ve kredilerini devralmasıyla, daha da büyüyeceği ve sektördeki konumunu güçlendireceği düşünülüyor.

FDIC Başkanı Jelena McWilliams, yaptığı açıklamada, "Bu anlaşma, mevduat sigorta sistemi ile finansal istikrarımızı korumak için tasarlanmıştır" dedi ve "First Citizens'ın, müşterilere hizmet verme yeteneği ve tecrübesi, FDIC'nin sigorta sisteminin sağlamak zorunda olduğu mükemmel bir çözüm sunmasını sağladı" şeklinde konuştu.