Kanada'da 18 Haziran'da öldürülen Sih lider Jaswinder Singh Nijjar'ın cinayetine ilişkin soruşturma devam ediyor. Kanada polisi, suikast timinden bir kişiye daha ulaştı.

Suikast Timinden Bir Kişi Daha Gözaltına Alındı

Kanada televizyonu CTV'nin haberine göre, polisin Nijjar'ı öldürdüğü belirtilen suikast timinin 4'üncü şüphelisi 22 yaşındaki Amandeep Singh'e ulaştığı belirtildi. Şüphelinin başka bir suçlamadan gözaltına olduğu bilgisi paylaşıldı.

Singh'in cinayet ve komplo kurmak suçlamalarıyla gözaltında tutulmaya devam edeceği aktarılan haberde, mayıs başında suikast timinden 3 kişinin yakalandığı anımsatıldı.

Cinayeti soruşturan ekibin sorumlusu Mandeep Mooker, Nijjar'ın ölümüne ilişkin soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Polis, mayıs başında yaptığı baskında Nijjar'ı öldürdüğü belirtilen suikast timinden Kamalpreet Singh, Karanpreet Singh ve Karan Brar Nijjar adlı 3 kişiyi gözaltına almış, bunlardan birinin şoför, diğerinin gözcü, birinin de saldırgan olduğu ifade edilmişti.

Hindistan ile Kanada Arasındaki İlişkiler Gergin

KLF Yöneticisi Nijjar'ın öldürülmesi, Hindistan ile Kanada arasındaki ilişkileri gerginleştirmiş durumda. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Nijjar'ın öldürülmesinin arkasında Yeni Delhi hükümetinin olduğunu iddia etmişti.

Kanada'daki Hindistan vize başvurularını almakla yetkili kuruluş BLS International, "Hindistan misyonundan önemli açıklama: Operasyonel nedenlerden dolayı 21 Eylül itibarıyla Hindistan vize hizmetleri ikinci bir bildiriye kadar askıya alınmıştır." ifadesine yer verilmişti.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Hindistan'ın diplomatik dokunulmazlıklarını kaldıracağını söylemesinin ardından 41 diplomatını geri çektiğini açıklamıştı.

Tayland esrarı yeniden yasaklıyor! Tayland esrarı yeniden yasaklıyor!

Kanada'nın yaşanan olayların ardından Hindistan'daki konsolosluk hizmetlerini "geçici olarak" durdurduğu bildirilmişti.

Editör: Kazim Bozkurt