Sigara zamson dakika haberleri sosyal medyada geniş yankı uyandırmaya devam ediyor. ÖTV tutarındaki artış sebebiyle pek çok kalemde fiyat artışı yaşandı. Özellikle tütün kullanıcılarını ilgilendiren güncel sigara fiyatları değişti. Zam sonrasında tütün ürünü kullanan bireyler yeni ve güncel rakamları merak ediyor. Peki, 4 Temmuz 2024 tarihinde sigaraya zam mı geldi? En pahalı ve en ucuz sigara fiyatları ne kadar oldu? İşte, güncel fiyat listesi...

Sigara Fiyatları Nasıl Değişti?

Temmuz ayındaki ÖTV artışı sigara fiyatlarını doğrudan etkiledi. Marka marka güncel fiyat listesi dikkatle inceleniyor. Peki, yeni sigara fiyatları ne kadar oldu? İşte, güncel ve yeni sigara fiyatları.

Eski eşi tarafından vurulan kadın öldü Eski eşi tarafından vurulan kadın öldü

Sigaraya Zam Mı Geldi?

JTİ grubu sigaralara 9 TL zam geldi. JTİ grubu, sigara çeşitlerine zam yapıldığını duyurdu. Buna göre, zammın ardından en düşük sigara fiyatı 67 lira oldu.

En Ucuz Sigara Ne Kadar Oldu?

Son yapılan zammın ardından en ucuz sigara fiyatı 61 TL'ye yükseldi. Ancak beklenen ÖTV zammının gelmesiyle birlikte, sigara fiyatlarında 6 TL'lik bir artış daha yaşandı. Zam gelen grupta en yüksek fiyatlı sigara 80 TL iken, aynı grubun en ucuz sigarası 67 TL oldu.

Sigara Zammı Ne Zaman Geçerli Olacak?

Yapılan yeni zam 3 Temmuz Salı gününden itibaren geçerli olacak.

ÖTV'ye Zam!

Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan (GİB) yapılan açıklamada, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca, akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleriyle alkollü içecekler ve tütün mamullerinin ÖTV tutarlarının, 6 ayda bir Yİ-ÜFE'ye göre düzenlendiği belirtildi. TÜİK, yurt içi üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişim oranını %19,49 olarak hesapladı.

Bu ÖTV artışlarının üzerine yüzde 20'lik KDV de ekleniyor. Dolayısıyla bir paket sigarada tüketiciye yansıyan zam miktarı 7,79 lira olacak. Bu miktar, firmaların ÖTV artışını ne kadar üstlenip üstlenmeyeceğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Kaynak: Haber Merkezi