TBMM'de Kadına Şiddet Tartışıldı: Yeni Tedbirler Gündemde

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, AKP Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan başkanlığında toplandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Bakan Yardımcısı Mehmet Aktaş, komisyona Bakanlığın kadına şiddetle mücadele çalışmaları hakkında bilgi verdi.

"Kadın Cinayetleri Durmuyor"

Bakan Yerlikaya, 2023 yılında 308 kadının şiddet sonucu hayatını kaybettiğini, 2024 yılının ilk altı ayında ise bu sayının 166 olduğunu bildirdi. Yerlikaya, kadına şiddetin önlenmesi için yapılan çalışmalardan bahsetti: "Kadın erkek fırsat eşitliğini ülkemizin gelişmesi için temel bir gereklilik olarak görüyoruz. Modern dünya ve yeni üretim modelleri kadının ve erkeğin tüm çabasına ihtiyaç duyuyor."

Elektronik Kelepçe ve KADES Uygulamaları

Bakan, elektronik kelepçe projesiyle yüksek riskli şiddet vakalarının engellendiğini ve 1 Temmuz 2024 itibarıyla 689 vakanın elektronik izleme merkezince aktif olarak izlendiğini belirtti. KADES uygulamasının da 6 milyondan fazla kişi tarafından indirildiğini ve 1 milyondan fazla ihbar yapıldığını açıkladı.

"Kadınların Hayatını Korumak İçin Daha Fazla Çaba Gerekli"

Komisyon Başkanvekili ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, KADES uygulamasında yaşanan aksaklıklara dikkat çekerek kolluk güçlerinin daha hassas olması gerektiğini vurguladı.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Yeni Yaklaşımlar

DEM Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki, şiddet veya taciz mağduru kadınların başvuru mekanizmalarında zorlandıklarını belirterek daha etkili çözümler üretilmesi gerektiğini söyledi.

"Kadın Birey Olarak Tanınmalı"

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, kadının sadece aile kavramı içinde tanımlanamayacağını ve kadın cinayetlerinin politik bir sorun olduğunu belirtti. Bakanlığın sunumundaki cinsiyetçi dili eleştirdi.

Bodrum Açıklarında 33 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı Bodrum Açıklarında 33 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

Kürt İlleri Tartışması TBMM'de Gerilime Neden Oldu

DEM Parti İstanbul Milletvekili Özgül Saki'nin "Kürt illeri" ifadesini kullanması, AKP ve İYİ Partili milletvekillerinin tepkisine neden oldu. Tartışma, Komisyon Başkanı Çiğdem Erdoğan'ın araya girmesiyle sona erdi.

Kaynak: Ajanslar