Adres Bildirimi Yapıldı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre parti, 28 Haziran 2024 tarihi itibarıyla yeniden kuruldu. Yeni SHP'nin adresi, Meşrutiyet Mahallesi, Karanfil Sokak, Çankaya, Ankara olarak kaydedildi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ'dan Davutoğlu'na Ziyaret Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ'dan Davutoğlu'na Ziyaret

Kim Kurdu?

Sosyal medyada, partinin kurucusuyla ilgili çeşitli spekülasyonlar dolaşıyor. Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ismi öne çıksa da bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Şimdilik partinin kurucusu belirsizliğini koruyor.

Üçüncü Defa Kuruldu

Sosyal Demokrat Halkçı Parti, üçüncü kez kurulmuş oldu. İlk olarak Sosyaldemokrat Halkçı Parti adıyla, 12 Eylül Darbesi'nden sonra kapatılan Cumhuriyet Halk Partisi'nin oylarını toplamak amacıyla, 2 Kasım 1985'te Halkçı Parti ve Sosyal Demokrasi Partisi'nin birleşmesiyle kuruldu. 3 Kasım 1985 tarihinde Sosyal Demokrasi Partisi'nin kendini feshedip SHP'ye katılmasıyla parti son şeklini aldı.

1995 yılında, Murat Karayalçın liderliğinde SHP kurumsal kimliğini feshederek CHP'ye katıldı. 2002'de Karayalçın, SHP'yi bu kez Sosyaldemokrat Halk Partisi ismiyle yeniden kurdu. 7 yıl boyunca aktif olan parti, Karayalçın'ın 2009'da CHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasıyla genel başkanlığı Hüseyin Ergün devraldı. Ergün, 2010'da SHP'yi Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ile birleştirdi.

SHP, böylece bu defa Sosyal Demokrat Halkçı Parti adıyla üçüncü kez kurulmuş oldu.

Kaynak: Haber Merkezi