Gazeteci Sadık Topaloğlu tutuklandı Gazeteci Sadık Topaloğlu tutuklandı

2010 yılında Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile birleşerek varlığı sona eren Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), 14 yıllık aranın ardından yeniden siyaset sahnesine döndü. SHP'nin yeniden kurulmasıyla birlikte gözler her fırsatta aktif siyasete devam etmek istediğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu'na çevrildi.

Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) yeniden siyaset sahnesinde. Yargıtay'ın resmi internet sitesine göre SHP 28 Haziran 2024'te kuruldu. Partinin genel merkezi adresi de Ankara'nın en işlek sokaklarından Karanfil oldu. Genel Başkanın kim olduğuna dair bilgi verilmedi.

screenshot-2024-07-08-at-14-47-08-yargitay-cumhuriyet-bassavciligi-sosyal-demokrat-halkci-parti.png

SHP, 1995'te Murat Karayalçın'ın liderliğinde kurumsal kimliğini feshedip CHP'ye katılmıştı.

2002'de Karayalçın, partiyi tekrar kurup CHP'de Deniz Baykal muhaliflerini bir araya getirmişti. Karayalçın, SHP'den ayrılıp CHP'den 2009'da Ankara Büyükşehir adayı olmuş ve genel başkanlık görevini Hüseyin Ergün devr almıştı. Ergün, partiyi 2010'da Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) birleştirmişti.

SHP, böylece üçüncü kez kurulmuş oldu.

DOĞRU BULMAM DEMİŞTİ

Karayalçın, geçen sene SHP'nin yeniden kurulacağı iddialarına tepki göstermişti. Karayalçın şunları söylemişti:

"Benim için kırmızı çizgi CHP'nin bütünlüğüdür ve bunu zora sokacak, halel getirecek hiçbir girişimi kabul etmem. Son Genel Başkan olarak SHP'nin yeniden açılmasını düşünenler varsa, bunun yanında olmam ve doğru bulmam."

Kaynak: HALK TV