Seyyanen zam emekli maaşları kapsamında yeniden gündeme geldi. Emekli maaşı için gündeme gelen seyyanen zam teriminin anlamı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Kamu memur ve işçileri farklı dönemlerde yüzdesel zam yerine seyyanen zam da alabiliyorlar. Peki, Seyyanen zam ne demek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler.

Seyyanen Zam Nedir?

Seyyanen zam nedir sorusu, kamu kurum ve kuruluşlarındaki milyonlarca çalışan ve emekli vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Seyyanen zam gündemiyle beraber seyyanen kelimesinin anlamı merak konusu oldu. Son zamanlarda kullanılmaya başlanan seyyanen zam ve seyyanen kelimesi eşit anlamına geliyor. Peki, seyyanen zam ne demek, nedir? İşte, seyyanen zam hakkında ayrıntılı bilgiler.

İstanbul- Tekirdağ kara yolunda çift yönlü araç yoğunluğu İstanbul- Tekirdağ kara yolunda çift yönlü araç yoğunluğu

Seyyanen Zam Ne Demektir?

Seyyanen zam, tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamına gelmektedir. Yani belli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil, eşit zam yapılmasıdır. Yüzdelik zamda herkes maaşına göre farklı zam alır. Örneğin seyyanen zamda oran 200 TL ise, herkesin maaşı o kadar artar.

Emekliler İçin Seyyanen Zam Ne Anlama Gelir?

Emekliler için seyyanen zam, emekli maaşlarının eşit bir şekilde artırılması anlamına gelir. Bu, bütün emekli vatandaşların maaşlarına aynı miktarın eklenmesi demektir. Yani, belirli bir yüzde yerine herkesin aynı miktarda zam almasıdır. Bu durum, emekli maaşlarının belirli bir standartta yükseltilmesini sağlar ve maaş eşitsizliğini azaltır.

Kaynak: HABER MERKEZİ