ÖZEL/ Didar DEMİRCİ

Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremin etkilediği 10 ile hava şartları ve depremin çevreye verdiği zarar nedeniyle yardımlar geç ulaşıyor. Depremden etkilenen 10 ilden biri olan Adıyaman’da da benzer durumda; vatandaşlar kendi çabalarıyla yakınlarını enkaz altından kurtarmaya çalışıyor. Yakın akrabalarının enkaz altında olduğunu ve her geçen saat teker teker seslerinin kesildiğini aktaran Adıyamanlı Hatice Tohumcu, gazetemize ulaşarak yardım çağrısında bulundu. Tohumcu, enkaz altındaki tanıdıklarının seslerini duyduklarını ama kurtaramadıklarını söyledi. 

İzmir açıklarında 69 düzensiz göçmen kurtarıldı, 36 düzensiz göçmen yakalandı İzmir açıklarında 69 düzensiz göçmen kurtarıldı, 36 düzensiz göçmen yakalandı

YARDIM EDECEK HİÇ KİMSE YOK

Adıyaman’daki durumun vahametine dikkat çekerek son durumu paylaşan Tohumcu, “Adıyaman’da taş taş üstüne kalmadı. Oturulabilir durumda hiçbir tane daire kalmadı. Ama hiç ekip yok. Şu anda sirenler var. Tüm enkazlardan insan sesleri geliyor ama hiçbir yerde AFAD yok, vinç yok, alet yok. Kendi ellerimizle çıkarıyoruz cesetlerimizi. İnsanlar 2 gündür hiç su içmemiş, yemek yememiş bir damla bir şey yok. Marketler yağmalandı. Biz burada bittik. Taş taş üstüne kalmadı. Ne olur sesimizi duyurun. Burayı görseniz şok olursunuz. Tüm yollar kapalı” diye konuştu.

İNSANLAR HASTA İLAÇ YOK

Adıyaman Merkezde adliye binasının yanında olduklarını söyleyen Tohumcu, imkanı olan kişilerin çocuklarını çevre illere ya da İstanbul’a gönderdiğini aktararak, “Çünkü burada ilaç yok. Herkes hasta… Hastane var ama üstünkörü. Kimseye ağrıkesici bir şey vermiyorlar. Hastaneler tıklım tıkış. Cenazeler sokakta battaniyelere sarılı, cenaze aracı yok. Hiçbir şey yok. Her aileden 3-5 kişi kaldı. Koca sülalelerden 3-5 kişi kaldı. O da şansa çıkanlar. Annem, babam, abim, gelinlerimiz, halalarım, teyzelerim bütün sülalem. Hiç kimse kalmadı. Herkeste böyle. Bende bir şey yok diyen kimse yok. Bir tek devlet binaları ayakta. Adliye sarayının önündeyim bir çatlak bile yok. Ama etrafındaki evler yerle bir” sözlerini kaydetti.

UNUTULDUK

Enkaz altındaki insanların yardımın ulaşamadığı her geçen saat umutsuzluğa kapıldığını ve bu nedenle yaşama tutunmaktan vazgeçtiğini aktaran Tohumcu, “Ne olur sesimiz olun. Televizyonlar Adıyaman’ı da söylesin. Burada insanlar kan ağlıyor. Unutulduk. Bütün enkazların altından ses geliyor. Yardım edecek kimse yok, vinç yok, makine yok. Hepimizin elleri parçalandı. Akşamdan beri zaten hepsi soğuktan dondu. Gece sesleri vardı artık ses de yok. Tüm enkazlardan inleme sesi geliyor” dedi. Herkesin kendi başına kaldığını aktaran Tohumcu, “Yemek yok, çadır yok. Herkes kendi başına. Arabası olan arabasında, arabası olmayan dışarıda ateş başında. Bir tane çadır dağıtılmadı, bir tane sıcak çorba kumanya yok hiçbir şey yok. Bir tane yetkili göremedik. Vatandaşlardan biri karşımda, ablasının cenazesinin başında cenaze aracı bekliyor. Burada milyondan fazla insan var ölü” diye konuştu.