Türk sinemasının efsane isimlerinden biri olan Şener Şen, 26 Aralık 1941’de Adana’da doğdu. Babası ünlü oyuncu Ali Şen, annesi ise Mürvet Şen’dir. Çocukluğunu Zeytinburnu’nda geçiren Şener Şen, Lüleburgaz’daki Kepirtepe Köy Enstitüsü’nden mezun oldu ve öğretmen olarak Kocaeli’ne atandı. Ancak sanat hayatına atılmak isteyen Şener Şen, öğretmenliği bırakarak İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahneye çıkmaya başladı. Radyo tiyatrolarında da rol alan Şener Şen, tiyatrodan elde ettiği gelirin yetersiz olması nedeniyle sinemaya yönelmek zorunda kaldı.

sener-sen_818668

Sinemada Çıkış Yaptığı Film: Hababam Sınıfı

Sinemada ilk yıllarında figüranlık dahil her türlü işi yapan Şener Şen, beş yıl boyunca küçük rollerde yer aldı. Kariyerinde dönüm noktası ise 1975 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği Hababam Sınıfı filmindeki “Badi Ekrem” rolü oldu. Bu filmde Kemal Sunal ile mükemmel bir ikili oluşturan Şener Şen, o yıllarda büyük gişe hasılatı yapan Süt Kardeşler, Şaban Oğlu Şaban, Tosun Paşa, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı ve Davaro gibi filmlerde de oynadı. Şener Şen, 1984’e kadar genellikle yardımcı rollerde göründü.

sener-sen-workfile-05

Başroldeki İlk Film: Namuslu

1984 yılında Şener Şen, Başar Sabuncu’nun yönettiği Namuslu filminde ilk kez başrol oynadı. Filmde, işine son derece bağlı bir memur olan Ali Rıza Bey karakterini canlandıran Şener Şen, bu rolüyle halkın beğenisini kazandı. Namuslu filmiyle üçkağıtçı, sahtekar karakterleri canlandırmaktan sıyrılan Şener Şen, artık iyi, insanları kandırmayan, saf, temiz yürekli karakterleri oynamaya başladı. Nesli Çölgeçen’in yönettiği Züğürt Ağa filminde saf bir köy ağasını, Milyarder filminde piyangodan büyük ikramiye kazanan bir istasyon şefini, Muhsin Bey filminde ise şöhret olmak isteyen bir gence yardım eden bir organizatörü başarıyla oynadı. Bu yıllarda moda olan müzikallerde de rol alan Şener Şen, Ertem Eğilmez’in son filmi olan ve Türk sinemasının taşlamalarla dolu klasiklerinden biri olan Arabesk filminde Müjde Ar ile başrolleri paylaştı.

sener-sen-workfile-09

Türk Sinemasında Bir Devrim: Eşkıya

1996 yılında Şener Şen, Yavuz Turgul’un yönettiği Eşkıya filminde Uğur Yücel ile birlikte oynadı. Film, Türk sinemasında bir devrim yarattı ve Şener Şen’in canlandırdığı Baran karakteri, hafızalara kazındı. Eşkıya filmi, Şener Şen’in sinema kariyerindeki en önemli başarılardan biri oldu. Şener Şen, bu filmle birlikte Altın Portakal, Altın Koza, SİYAD ve Sadri Alışık ödüllerini kazandı.

Neriman Köksal kimdir? Yaşıyor mu ve nereli? Neriman Köksal kimdir? Yaşıyor mu ve nereli?

sener-sen-workfile-08

Son Yıllarda Oynadığı Filmler

Şener Şen, 2000’li yıllarda da sinemada aktif olarak yer almaya devam etti. 2001 yılında Yavuz Turgul’un yönettiği Gönül Yarası filminde Meltem Cumbul ile başrolü paylaştı. 2004 yılında ise Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği G.O.R.A filminde Komutan Logar karakterini canlandırdı. 2006 yılında Yavuz Turgul’un yönettiği Av Mevsimi filminde Cem Yılmaz ve Çetin Tekindor ile birlikte rol aldı. 2009 yılında ise Çağan Irmak’ın yönettiği Ulak filminde başrol oynadı. 2014 yılında Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği Kelebeğin Rüyası filminde Behçet Necatigil’i canlandırdı. 2017 yılında ise Yavuz Turgul’un yönettiği Meryem filminde rol aldı.

sener-sen-workfile-07

Şener Şen’in Özel Yaşamı

Şener Şen, hayatı boyunca iki kez evlendi. İlk evliliğinden 1974 yılında bir kız çocuğu olan Şener Şen, 1989 yılında Şermin Hürmeriç ile evlendi. Şermin Hürmeriç ile sekiz yıl süren evliliğinden çocuğu olmayan Şener Şen, 1997 yılında boşandı. Şener Şen, son yıllarda özel hayatıyla ilgili pek fazla bilgi vermemektedir.

18859865.jpg-r_1280_720-f_jpg-q_x-xxyxx

Şener Şen’in Yaşı ve Memleketi

Şener Şen, 26 Aralık 1941’de Adana’da doğdu. Şu anda 82 yaşında olan Şener Şen, Türk sinemasının en yaşlı ve en tecrübeli oyuncularından biridir. Şener Şen, Adana’da doğmasına rağmen, çocukluğunu Zeytinburnu’nda geçirdi. Zeytinburnu, Şener Şen’in sinema hayatına başladığı yerdir. Şener Şen, Zeytinburnu’nda yaşadığı yıllarda, babası Ali Şen’in de rol aldığı radyo tiyatrolarına katıldı. Şener Şen, Zeytinburnu’nu hem doğduğu yer hem de sanat hayatının başladığı yer olarak kabul etmektedir. Şener Şen, Zeytinburnu’na olan sevgisini şu sözlerle dile getirmiştir: “Zeytinburnu’nda doğdum, büyüdüm, sanat hayatıma başladım. Zeytinburnu’nu çok seviyorum. Zeytinburnu’nda yaşamak istiyorum.”

Kaynak: haber merkezi