İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde örgütlü sendikalar, 26 Haziran 2024 Çarşamba günü öğleden sonra yarım gün iş bırakma kararı almış ve bu karar emekçilere duyurulmuştu. Ancak, Tüm Yerel Sen yetkilileri, CHP Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda bir komisyon kurulacağını ve 3 Temmuz’da İzmir’de sendikaların ve belediye başkanlarının katılacağı bir toplantı düzenleneceğini belirterek, bu tarihe kadar herhangi bir etkinlikte bulunmayacaklarını açıkladılar.

Tüm Bel Sen'in Tepkisi ve Görüşmeleri

Tüm Yerel Sen eylemsizlik kararı alırken, Tüm Bel Sen Genel Merkezimiz, 25.06.2024 tarihinde Genel Başkan Yardımcıları Gamze Taşçıer ve Gökhan Zeybek ile görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde, toplu sözleşme kazanımlarından vazgeçmeyecekleri ifade edildi.

Sosyal Denge Tazminatı ve Eylemler

Sosyal denge tazminatlarının yasal sınıra çekileceği bilgisi verildikten sonra, bunu kabul etmeyeceklerini her platformda deklare eden Tüm Bel Sen, tüm gücüyle demokratik tepkilerini göstermeye devam etti. Ayrıca, diğer sendikalarla işbirliği yaparak etkili ve sarsıcı eylemler gerçekleştirdiler. Bu nedenle, bugün CHP Genel Merkezi çözüm arayışına girmiş durumda.

CHP Genel Merkezi'nin Adımı ve Beklentiler

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nin konunun çözümü için harekete geçmesi olumlu bir adım olarak değerlendirilmekle birlikte, Tüm Bel Sen bu adımın yeterli olmadığını vurguladı. 3 Temmuz’a kadar herhangi bir eylem yapılmaması yönünde talepleri varsa, en azından bayram öncesi sosyal denge tazminatlarına el konulan emekçilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini belirtti.

Tüm Bel Sen'in Eylem Kararlılığı

Tüm Bel Sen, eylemsizlik kararı alan sendikanın koşulsuz ve şartsız aldığı bu kararı doğru bulmadıklarını ve emekçilerin birleşik gücünü bölmeye yönelik bir girişim olarak değerlendirdiklerini ifade etti. 3 Temmuz’da gerçekleştirilecek toplantının iptal edilmesi veya olumsuz sonuçlanması durumunda, somut adımlar atılmadığı sürece eylemlerine devam edeceklerini belirtti.


BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ ŞÖYLE:

Değerli belediye emekçileri;

Bilindiği üzere, 26 Haziran 2024 Çarşamba günü Büyükşehir Belediyesinde örgütlü sendikalar olarak öğleden sonra yarım gün iş bırakma kararı alınmış ve emekçilere duyurusu yapılmıştı. Ancak Tüm Yerel Sen yetkilileri, CHP Genel Merkezi’nde gerçekleştirdikleri toplantıda konunun çözümü için bir komisyon kurulacağını ve 3 Temmuz’da İzmir’de sendikaların ve belediye başkanlarının katılacağı bir toplantı yapılacağını bu nedenle 3 Temmuz’a kadar herhangi bir etkinlikte olmayacaklarını beyan ettiler.

Tüm Yerel Sen eylemsizlik kararı alırken, Tüm Bel Sen Genel Merkezimiz tarafından 25.06.2024 tarihinde Genel Başkan Yardımcıları Sayın Gamze Taşçıer ve Sayın Gökhan Zeybek ile görüşmelerde bulunulmuş ve toplu sözleşme kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğimiz kendilerine ifade edilmiştir.

Sosyal Denge tazminatlarımızın yasal sınıra çekileceği tarafımıza bildirildikten sonra bunu kabul etmeyeceğimizi her platformda deklare ettik ve tüm gücümüzle demokratik tepkilerimizi gösterdik. Ayrıca, tüm sendikalarla güç birliği oluşturarak etkili ve sarsıcı eylemler gerçekleştirdik. Bu nedenledir ki; bugün CHP Genel Merkezi çözüm arayışına girmiştir.

Değerli belediye emekçileri,

Çayırova’da sıcak yemek dağıtımı sürüyor Çayırova’da sıcak yemek dağıtımı sürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nin konunun çözümü için harekete geçmesi olumlu bir adımdır ancak yeterli değildir. Eğer 3 Temmuz’a kadar bizlerden herhangi bir eylem yapılmaması yönünde talepleri varsa en azından bayram öncesi sosyal denge tazminatlarına el konulan emekçilerin mağduriyeti giderilmelidir. Eylemsizlik kararı alan sendikanın koşulsuz, şartsız aldığı bu kararı doğru bulmadığımızı ve emekçilerin birleşik gücünü bölmeye yönelik bir girişim olarak değerlendirdiğimizi ifade etmek isteriz.

Bunun dışında 3 Temmuz’da gerçekleştirilecek toplantının iptal edilmesi, olumsuz sonuçlanması gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda Tüm Bel Sen olarak somut adımlar atılmadan eylemlerimizi devam ettireceğimizi ifade etmek isteriz.

Kaynak: HABER MERKEZİ