Selda Bağcan, Türkiye'nin yetiştirdiği önemli sanatçılardan biridir. Doğum tarihi, kökeni ve müzik kariyeri hakkında merak edilenleri sizin için derledik. Selda Bağcan kimdir, kaç yaşında, nereli? Selda Bağcan albümleri neler? Selda Bağcan Alevi mi? Selda Bağcan aslen nereli? Selda Bağcan Sivaslı mı? Selda Bağcan evli mi çocuğu var mı? Selda Bağcan gençliği nasıl geçti? Selda Bağcan babası nereli? İşte Selda Bağcan'ın hayatı ve albümleri!

Selda Bağcan kimdir, kaç yaşında, nereli? Selda Bağcan albümleri neler?4

Selda Bağcan Kimdir?

Selda Bağcan, 14 Aralık 1948 yılında Muğla’nın Menteşe ilçesinde dünyaya geldi. Annesi Fevziye Hanım öğretmen, babası Selim Bey veteriner hekimdi. Aslen Makedonya Türk’ü göçmen bir ailenin çocuğu olan Selda Bağcan, dört kardeşin en küçüğü ve tek kızıydı. Babasının tayini nedeniyle daha bir yaşına gelmeden Van’a yerleştiler ve 10 yaşına kadar orada yaşadılar. Babası Selim Bey, müzik tutkunu bir insandı ve çocuklarına küçük yaşta çeşitli enstrümanlar çalmayı öğretti. Selda Bağcan da beş yaşında mandolin çalmaya başladı ve daha sonra gitar da öğrendi. Ailece müzik yapmayı çok seviyorlardı. Ancak babasının 1957 yılında tifo hastalığından vefat etmesi üzerine aile Ankara’ya taşındı.

Selda Bağcan, ortaokul ve lise yıllarında Ankara’da geçirdi. Radyodan dinlediği İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca şarkıları söylüyordu. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü’ne girdi ve burada Türk halk müziği ile ilgilenmeye başladı. Cem Karaca, Barış Manço, Fikret Kızılok gibi Anadolu rock sanatçılarından etkilendi ve kendisi de bu tarzda şarkılar yapmaya karar verdi. Üniversite son sınıftayken amatörce müzik yapmaya başladı ve ilk plaklarını çıkardı. Bu plaklar büyük ilgi gördü ve bir milyon dolayında sattı. Böylece meslek olarak müziği seçti ve profesyonel müzik hayatına adım attı.

Selda Bağcan kimdir, kaç yaşında, nereli? Selda Bağcan albümleri neler?3

Selda Bağcan’ın Müzik kariyeri

Selda Bağcan, 1972 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Altın Orfe Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti ve uluslararası alanda tanınmaya başladı. 1970’li yıllarda Türkiye’de ve Avrupa’da çok sayıda konser verdi. Şarkılarında toplumsal ve siyasi eleştirilere yer verdi ve sol görüşlü aktivistlerin sevgilisi oldu. Rock and roll ve elektronik müzik gibi farklı türleri de denedi ancak müziği hep halk kökenli kaldı. 1980 askeri darbesinden sonra üretimi sınırlanan sanatçı, 1984 yılında tutuklanarak hapse atıldı. 1987 yılına kadar yurtdışına çıkamadı ve pasaport alamadı.

Ünlü fenomen Bahar Candan kimdir? Bahar Candan fotoğraf ve videoları nerede? Ünlü fenomen Bahar Candan kimdir? Bahar Candan fotoğraf ve videoları nerede?

1987 yılında pasaport alabilen Selda Bağcan, Peter Gabriel’in desteğiyle Womad Vakfı’nın düzenlediği Dünya Dans ve Müzik Festivali’ne katıldı. Aynı yıl Rotterdam, Londra, Glastonbury gibi önemli festivallerde sahne aldı. 1988 yılında dört ay süreyle Batı Avrupa’da konserler verdi. 1989 ve 1990 yıllarında Türkiye’yi dolaşarak halka açık ücretsiz konserler verdi. Aynı yıl Hollanda, Yugoslavya, İsrail, Danimarka gibi ülkelerde de konserler gerçekleştirdi.

1992 yılında çıkardığı Ziller ve İpler albümüyle 90’lı yıllarda büyük başarı yakaladı. Bu albümde Aysel Gürel’in yazdığı Ziller ve İpler şarkısı hit oldu. 1995 yılında çıkardığı Dost Merhaba albümüyle de beğeni topladı. Bu albümde Ahmet Kaya’nın yazdığı Dost Merhaba şarkısı öne çıktı. 2000’li yıllarda da müzik yapmaya devam eden Selda Bağcan, Türkçe’nin yanı sıra Kürtçe, Arapça, İngilizce, Fransızca gibi dillerde de şarkılar söyledi.

Selda Bağcan, bugüne kadar 20’ye yakın albüm çıkardı ve birçok ödül kazandı. Müziğiyle dünyanın dört bir yanında hayran kitlesi oluşturdu. Özellikle genç kuşak müzisyenler tarafından çok sevildi ve saygı gördü. Birçok sanatçının şarkılarını coverladığı Selda Bağcan, kendisi de birçok sanatçının şarkısını seslendirdi. Selda Bağcan albümleri neler? İşte Selda Bağcan’ın albüm listesi:

 • Türkülerimiz (1971)
 • Türkülerimiz 2 (1972)
 • Türkülerimiz 3 (1973)
 • Türkülerimiz 4 (1974)
 • Türkülerimiz 5 (1975)
 • Türkülerimiz 6 (1976)
 • Selda (1976)
 • Selda 2 (1977)
 • Selda 3 (1978)
 • Selda 4 (1979)
 • Selda 5 (1980)
 • Selda 6 (1981)
 • Selda 7 (1982)
 • Selda 8 (1983)
 • Ziller ve İpler (1992)
 • Dost Merhaba (1995)
 • Ben Geldim (2002)
 • Denizlerin Dalgasıyım (2005)
 • Yürüyorum Dikenlerin Üstünde (2010)
 • Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi (2013)

Selda Bağcan Alevi mi?

Selda Bağcan’ın inancına ilişkin merak edilen bir soru da Selda Bağcan Alevi mi? Selda Bağcan bu konuda net bir açıklama yapmamıştır ancak şarkılarında Alevilik ile ilgili motiflere yer vermiştir. Örneğin, Pir Sultan Abdal’ın şiirlerini bestelemiş, Hacı Bektaş Veli’nin sözlerini şarkılaştırmış, Alevi dedeleriyle konserler vermiştir. Ayrıca, Selda Bağcan’ın ailesi de Alevi kökenli olduğu iddia edilmektedir. Bu nedenle, Selda Bağcan’ın Alevi olduğu yönünde bir kanaat oluşmuştur. Ancak Selda Bağcan, kendisini herhangi bir inanç grubuna ait hissetmediğini, sadece insan sevgisiyle dolu olduğunu söylemiştir.

Selda Bağcan Aslen Nereli?

Selda Bağcan aslen nereli? Selda Bağcan’ın aslen nereli olduğu da merak edilen bir konudur. Selda Bağcan, babasının tarafından Makedonya Türk’üdür. Babası Selim Bey, 1920 yılında Makedonya’nın Gostivar şehrinde doğmuştur. 1924 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etmiştir. Annesinin tarafından ise Kırım Tatarı olduğu söylenmektedir. Annesi Fevziye Hanım, 1922 yılında Kırım’da doğmuştur. 1928 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etmiştir.

Selda Bağcan Sivaslı mı?

Selda Bağcan Sivaslı mı? Selda Bağcan’ın Sivaslı olduğu da sıkça sorulan bir sorudur. Selda Bağcan, doğum yeri Muğla olan ve çocukluğunu Van’da geçiren bir sanatçıdır. Ancak Selda Bağcan, Sivas’la özel bir bağı olduğunu belirtmiştir. Çünkü Selda Bağcan, 1993 yılında Sivas’ta yaşanan Madımak Oteli katliamında hayatını kaybeden sanatçı arkadaşlarını unutamamıştır. Bu olaydan sonra Sivas’a giderek Madımak Oteli’ni ziyaret etmiş ve burada duygusal anlar yaşamıştır. Ayrıca, Selda Bağcan, Sivaslı ozan Aşık Veysel’in de hayranıdır ve onun şarkılarını da seslendirmiştir. Bu nedenle, Selda Bağcan kendisini hemşehrisi gibi hissettiği Sivaslılara çok yakın hissetmektedir.

Selda Bağcan Evli mi Çocuğu Var mı?

Selda Bağcan evli mi çocuğu var mı? Selda Bağcan’ın özel hayatı hakkında da merak edilenler arasındadır. Selda Bağcan, 1975 yılında müzisyen Ahmet Kaya ile evlenmiştir. Ancak bu evlilik kısa sürmüş ve 1978 yılında boşanmışlardır. Daha sonra 1980 yılında müzisyen Zülfü Livaneli ile evlenmiştir. Bu evlilik de uzun ömürlü olmamış ve 1983 yılında boşanmışlardır. Son olarak 1986 yılında müzisyen Uğur Dikmen ile evlenmiştir. Bu evlilik de 1995 yılında sona ermiştir. Selda Bağcan’ın hiçbir evliliğinden çocuğu olmamıştır.

Selda Bağcan Gençliği Nasıl Geçti?

Selda Bağcan gençliği nasıl geçti? Selda Bağcan’ın gençliği hakkında da ilginç bilgiler vardır. Selda Bağcan, gençliğinde çok hareketli ve maceraperest bir kişiliği olduğunu söylemiştir. Üniversite yıllarında motosiklet kullanmayı öğrenmiş ve arkadaşlarıyla gezmeyi çok sevmiştir. Ayrıca, paraşüt atlamayı da denemiş ve bunun çok heyecan verici olduğunu ifade etmiştir. Gençliğinde aşk hayatı da renkli olan Selda Bağcan, birçok sanatçıyla ilişki yaşamıştır. Bunlardan en bilineni ise Cem Karaca ile olan aşkıdır. Selda Bağcan, Cem Karaca ile 1970’li yıllarda tanışmış ve bir süre birlikte olmuştur. Ancak bu ilişki de son bulmuştur.

Selda Bağcan kimdir, kaç yaşında, nereli? Selda Bağcan albümleri neler?2

Selda Bağcan Babası Nereli?

Selda Bağcan babası nereli? Selda Bağcan’ın babası Selim Bey’in nereli olduğu da merak edilen bir konudur. Selda Bağcan, babasının Makedonya Türk’ü olduğunu söylemiştir. Babası Selim Bey, 1920 yılında Makedonya’nın Gostivar şehrinde doğmuştur. 1924 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etmiştir. Veteriner hekim olan Selim Bey, Muğla’da görev yaparken Selda Bağcan’ın annesi Fevziye Hanım ile tanışmış ve evlenmiştir. Dört çocuk sahibi olan Selim Bey, 1957 yılında tifo hastalığından vefat etmiştir.

Selda Bağcan’ın hayatı, müzikal kariyeri ve albümleri hakkında bilgiler verdiğimiz bu haberimizi sonlandırıyoruz. Selda Bağcan’ın şarkılarını dinlemek isterseniz, Spotify, YouTube, Apple Music gibi platformlarda bulabilirsiniz. Selda Bağcan’ın hayranlarına duyurulur.

Kaynak: HABER MERKEZİ