Everest Dağı'nda ölü bulundu! Everest Dağı'nda ölü bulundu!

Afganistan'ın Ghor ve Herat vilayetlerinde etkili olan şiddetli yağışlar, sel felaketine yol açtı. Sel suları altında kalan evlerde mahsur kalan 8 kişi hayatını kaybetti. Afganistan Ulusal Afet Yönetim Otoritesi (ANDMA) tarafından yapılan açıklamada, selin neden olduğu hasarın boyutları ortaya çıktı.

Binlerce Ev ve Tarım Arazisi Sular Altında

ANDMA'nın açıklamasına göre, sel nedeniyle bin 142 hektarlık tarım arazisi sular altında kaldı ve 11 bin 450 büyükbaş hayvan telef oldu. Sel suları tarafından 189 konut ise tamamen veya kısmen yıkıldı.

500 Aile Yerinden Edildi

Herat'ta selden etkilenen bölge sakinleri, 30'a yakın evin tamamen yıkıldığını ve aynı aileden 4 kişinin öldüğünü aktardı. Ghor'a bağlı Chahar Sada ve Marghab bölgeleri arasındaki yol ulaşıma kapandı ve 500 aile yerinden edildi. Afganistan Göç ve Mülteciler Bakanlığı, yerinden edilen ailelerin dağlarda açık havada yaşadığını ve acilen yardıma ihtiyaç duyduklarını bildirdi. Bakanlık, can kaybının artabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Uruzgan'da Yıldırım Düşmesi: 7 Ölü

Afganistan'ın Uruzgan vilayetinde ise yıldırım düşmesi sonucu 7 kişi hayatını yitirdi, 10 kişi yaralandı.

Farah'ta Maddi Hasar

Farah vilayetinde de şiddetli yağışlar nedeniyle önemli maddi hasarlar meydana geldiği bildirildi.

Afganistan'da Yardım Çalışmaları Devam Ediyor

Afganistan yetkilileri, sel ve yıldırım felaketinden etkilenen bölgelere acil yardım ekipleri gönderdi. Yardım çalışmaları devam ederken, can kaybının artmasından endişe ediliyor.

Editör: Kazim Bozkurt