Teknoloji bakanı ‘Uzayda biz de varız’ dedi Teknoloji bakanı ‘Uzayda biz de varız’ dedi

Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU-Seferihisar'da ağırlıklı olarak yazlık sitelerin bulunduğu Akarca mevkiinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 13 Nisan'da verdiği onayla yapılması planlanan balıkçı barınağı son düzlüğe girdi. Açılan dava sonucunda işlemleri iptal olan ve sonrasında Danıştay'ın iptal kararını bozması ile süreci devam eden projede, gözler Ekim ayına çevrildi. AK Parti İzmir Ceyda Bölünmez Çankırı'nın yakından ilgilendiği projenin, önümüzdeki aylarda ihaleye çıkması bekleniyor. 

AY4I4595
 

'BALIKÇILARIN BARINACAKLARI YER YOK'

Seferihisar Su Ürünleri Kooperatifi'nden Özgür Uskan, balıkçı barınağına karşı çıkan bir grup çevrecinin konuyu yanlış anladığını ifade ederek, kooperatifin neden bu barınağı istediğini anlattı. Uskan, "Bölgede, 300'ün üzerinde profesyonel olarak balıkçılık yaparak ekmek yiyen insanlar var. 4'er kişilik bir aile olduğunu düşünürsek, bin 200 kişi buradan ekmek yiyor. Barınacak hiç bir yeri yok. Bu bölge, batı rüzgarı alıyor. Bu rüzgardan tekneler alaşı oluyor. Balıkçılık yapmak zorlaşıyor. Bu insanların bu limana ihtiyacı var. Biz bunu bu limanı istemeyenlere anlatamıyoruz" dedi. 


WhatsApp Image 2023-09-13 at 11.30.06

'DERİNLİĞİ 1-1.5 METRE'

Uskan, şöyle devam etti: "Akarca'nın Akdeniz foklarının üreme yeri olduğunu söylüyorlar. Akarca'da fokların üreyebileceği bir mağara yok ki, burada üremediklerine dair bilimsel açıklamalar var. Fokların üreme yeri, Foça'dır. Akarca'da üreme alanı asla olamaz. Limanın denizi kirleteceği ifade ediliyor, Kuşadası Limanı gibi olacak deniyor. Burası sığ bir denize sahip. 1-1.5 metrelik bir derinliği var. Buraya Kuşadası Limanı gibi teknelerin gelmesi için en az 30 metre derinliğin olması lazım. Vinçle soksanız o gemileri Akarca'ya sokamazsınız. Bu yanlış bilgilendirmeler bize düşman kazandırdı. Malesef bu doğruları karşı tarafa anlatamıyoruz." 
 

'TİCARİ ALAN OLMAYACAK'

Bölgenin ticarete açılacağı iddiaları hakkında konuşan Uskan, şunları söyledi: "Ticari alan olacak diyorlar. Bu mümkün değil. Bir barınak nasıl ticaret alanı olabilir? Burada balıkçılık yapan insanlar zor durumda. Mağdur oluyorlar. Kooperatif olarak bu sorunun çözülmesini istemek nasıl bir kötülük olabilir? Çalmadığımız kapı kalmadı. AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, konuya müdahil oldu. Bize bu barınağın yapılacağının sözünü verdi. Bizimle çok ilgilendi. Bizi asla yarı yolda bırakmadı. Ekim ayını dört gözle bekliyoruz. Ekim ayında projenin ihale tarihi belli olacak." 
 

NE OLMUŞTU?

Söz konusu balıkçı barınağını bazı çevre dernekleri tarafından istenmemiş, Av. Şehrazat Mercan'ın öncülüğünde TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi konuya dahil olmuştu. Barınağın yapılmasıyla birlikte bölgenin bir ticari alana dönüşeceği, fok yaşam alanlarını tahrip edeceği gündeme gelmiş, TMMOB bu söylemleri hukuka taşımıştı. TMMOB tarafından açılan davada, hazırlanan bilirkişi raporunda yer alan hususlar dikkate alınarak, söz konusu işlemlere yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. İstinafa taşınan karar, Danıştay tarafından bozuldu. 


 

Kaynak: Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU