Sosyal ve Ekonomik Destek (SED), ihtiyaç sahibi ailelere çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen geçici bir ekonomik destek programıdır. SED yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak hak sahibi ailelere ödenmektedir.

Kimler SED Yardımı Alabilir?

SED yardımından yararlanabilmek için aşağıdaki şartları taşımak gerekir:

  • Çocuk sahibi olmak: SED yardımı sadece 0-18 yaş arası çocuk sahibi olan ailelere verilmektedir.
  • Ekonomik yetersizlik: SED yardımı, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelere verilmektedir.
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (SYDV) kayıtlı olmak: SED yardımına başvurmadan önce ailenin SYDV'ye kayıtlı olması gerekmektedir.

SED Yardımı Ne Kadar?

Çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 5 bin 330 liraya yükselmiştir.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

SED yardımına başvurmak için aşağıdaki yollardan birini kullanabilirsiniz:

Merkez Bankası Zorunlu Karşılıklar Tebliğinde değişiklik yaptı Merkez Bankası Zorunlu Karşılıklar Tebliğinde değişiklik yaptı
  • İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen: SED yardımına başvurmak için en yakın İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğüne şahsen başvuru yapabilirsiniz.
  • Dilekçeyle: SED yardımına başvurmak için dilekçe ile de başvuru yapabilirsiniz. Dilekçeyi İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine teslim edebilirsiniz.
  • E-devlet üzerinden elektronik ortamda: SED yardımına e-devlet üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. E-devlet'e T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı" > "Sosyal Yardımlar" > "Çocuk Desteği" menüsünü kullanarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

SED Yardımı Ödeme Tarihleri

SED yardımı ödemeleri her ay Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. Mayıs ayı SED yardımı ödeme tarihleri henüz resmi olarak açıklanmamıştır. Ancak ayın 15'ine kadar açıklama gelmesi ve ödemelerin bu tarihe kadar yatırılması beklenmektedir.

SED Yardımı Sorgulaması

SED yardımı sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet'e T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı" > "Sosyal Yardımlar" > "Çocuk Desteği" menüsünü kullanarak başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

SED Yardımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • SED yardımı, her yıl belirli dönemlerde yeniden değerlendirilmektedir.
  • SED yardımı alan aileler, çocuklarının eğitimine devam etmesini sağlamak zorundadır.
  • SED yardımı alan aileler, aile içi şiddet ve ihmal gibi durumlarda ilgili kurumlara bildirim yapmak zorundadır.

SED yardımı hakkında daha fazla bilgi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın web sitesini (https://www.aile.gov.tr/) ziyaret edebilir veya 115 Aile Destek Hattı'nı arayabilirsiniz.

Kaynak: haber merkezi