İçişleri Bakanlığı'nın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e Atatürk'ten alıntı yaptığı sözlerle Osmanlı Devleti'ne ve son padişah Vahdettin’e hakaret ettiği iddiasıyla yürüttüğü soruşturmaya karşı sanat dünyasından önemli bir tepki geldi.

CHP’li Baydemir, seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor CHP’li Baydemir, seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

Sanatçılar Bir Araya Geldi

Sanatçılar Girişimi, "Tunç Soyer Yalnız Değildir" başlığı altında bir açıklama yaparak Soyer’e destek verdi. Açıklamada, “Yaşadığımız süreçte, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı, yönetimdeki güçler tarafından adeta desteklenmektedir. İzmir’in değerli belediye başkanı Tunç Soyer’in İzmir’in kurtuluşu yıl dönümünde Vahdettin’e yönelik sözleri bütünüyle Atatürk’ün ölümsüz yapıtı Nutuk’tan alınmıştır. Bu soruşturma konusunun, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olduğu açıktır.

İçişleri Bakanı Sayın Yerlikaya bunun farkında mıdır? Tunç Soyer’den elinizi çekin. Tunç Soyer yalnız değildir.

Cumhuriyet düşmanlığına asla geçit vermeyeceğiz. Vahdettinciler tıpkı hain padişah gibi tarihin karanlıklarına gömüleceklerdir.” ifadelerine yer verildi.

Güçlü Bir Birlik ve Dayanışma

Açıklamada, "Yurtsever halkımız, sanatçı dostlarımız ve aydınlarımız için imzaya açıktır" denilerek, birçok tanınmış sanatçının da imza attığı belirtildi. İmzası bulunan sanatçılar arasında Ataol Behramoğlu, Orhan Aydın, Bedri Baykam, Müjdat Gezen, Edip Akbayram, Nihat Behram, Melike Demirağ, Müjde Ar, Rutkay Aziz, Levent Üzümcü, Cahit Berkay, Nejat Yavaşoğulları, Sali, Hasan Yükselir ve Nazım Alpman gibi isimler yer alıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ