TRT 1'in yeni dizisi Kara Ağaç Destanı'nın galası yapıldı TRT 1'in yeni dizisi Kara Ağaç Destanı'nın galası yapıldı

Sanat Dünyamız dergisi, 1974'ten beri Yapı Kredi Yayınları bünyesinde yayımlanmaktadır ve bu yıl 50. yaşını Sanat Dünyamız Film Günleri ile coşkulu bir şekilde kutlamaktadır. 'Yersiz Yurtsuz' temasıyla düzenlenen etkinlik, 27 Ocak'ta İstanbul Film Festivali ve SİYAD Ödülleri'nde En İyi Belgesel ödülü kazanan Somnur Vardar imzalı "Boşlukta" filminin gösterimiyle başlayacak.

Ulusal ve Uluslararası Ödüllü Filmlerle Dolu Program

İstanbul Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması'nda FIPRESCI Ödülü kazanan Fırat Yücel'in imzasını taşıyan "8 Mart 2020: Bir Günce" (2022), Sight and Sound'un '2022'nin En İyileri' listesine 33. sıradan giren Miryam Charles imzalı "Bu Ev" (Cette maison, 2022), DOK Leipzig, Edinburgh gibi uluslararası film festivallerini dolaşan Jumana Manna imzalı "Toplayıcılar" (Foragers, 2022) ve Rotterdam Film Festivali'ndeki prömiyerinin ardından Adana Altın Koza Film Festivali'nde kazandığı ödüllerle dikkat çeken Umut Subaşı imzalı "Sanki Her Şey Biraz Felaket"in (2023) öne çıktığı programda Pınar Öğrenci'nin "Turkish Delight" (2022), Lütfü İrdem'in "Pîrebok" (2022), Onur Gökmen ve Fatma Belkıs'ın "Alakadar" (2022) ve Deniz Telek'in "Suyu Bulandıran Kız" (2022) filmleri de izleyiciyle buluşacak.

'Yersiz Yurtsuz' Sohbetle İçsel Bir Yolculuk

Programdaki bazı filmlerin gösterimi sonrasında film ekiplerinin katılımıyla söyleşiler düzenlenecek. 'Yersiz Yurtsuz' başlıklı sohbette Begüm Özden Fırat, Gülce Özkara ve Başak Özdoğan konuşmacı olarak yer alacak. Bu özel sohbet, 29 Ocak Pazartesi akşamı saat 19:00'da gerçekleşecek.

Sanat Dünyamız Film Günleri ve Sanatın Evrimi

Bu yıl ilki düzenlenen Sanat Dünyamız Film Günleri, güncel sanatın özellikle 1960'lı yıllardan günümüze performans, video ve yerleştirmelerde izleyici karşısına çıkan 'akan görüntü' kavramına ilgisinden beslenerek sinemayla olan bağını güçlendirmeyi hedefliyor. Etkinliğin küratörlüğünü sinema eleştirmeni Engin Ertan üstlenirken, programın hazırlığını Ahsen Erdoğan ve Fisun Yalçınkaya yapıyor. Program, sinemanın güncel sanatla olan ilişkisini incelemenin yanı sıra film çeken sanatçılara veya sanatla uğraşan sinemacılara da bir bakış sunuyor.

Sanat Dünyamız Film Günleri, 26-29 Ocak tarihleri arasında Loca'da gerçekleşecek. Etkinliğin biletleri Biletix üzerinden temin edilebilmektedir. Ayrıca, Sanat Dünyamız'ın Ocak-Şubat 2024 sayısı da aynı siteden okuyuculara sunulmaktadır.

Kaynak: haber merkezi