Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki esir takası nasıl olacak? Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki esir takası nasıl olacak?

ABD'de yaşayan Mei Xiang ve Tian Tian adlı pandaların, "küçük mucize" anlamına gelen Xiaoqiji isimli yavru pandaları ile birlikte Çin'e dönmesi, Çin-ABD ilişkilerinde yeni bir ivme kazandırdı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, San Francisco'da ABD toplulukları tarafından düzenlenen karşılama yemeğinde yaptığı konuşma, bu olayı ön plana çıkardı. Xi Jinping, iki ülke halkları arasındaki dostluğun artırılması için pandaların korunması işbirliğini vurgulayarak, Çin-ABD ilişkilerinin gelişiminde halklar arası temasın kritik bir rol oynadığına dikkat çekti.

Temaslar ve İlişkilerin Yönlendirilmesi

San Francisco'da sağlanan uzlaşılarla iki ülke halkları arasındaki temasların kolaylaştırılacağı ve kültürel iletişimi ilerletecek önlemlerin alınacağı ifade edildi. Bu çerçevede, direkt uçuşların artırılması, turizm diyalogları ve vize işlemlerinin kolaylaştırılması gibi adımlar atılacak.

Ekonomik İşbirliği ve Ticaret

Çin ile ABD arasındaki ticaretin, geçmiş yıllarda artış göstererek yeni bir rekor kırdığı belirtildi. Ticari temasların yoğun şekilde devam ettiği vurgulanırken, işbirliği ve kazan-kazan anlayışının bariyerler oluşturulması yerine işbirliği olduğu vurgulandı.

Bilimsel ve Kültürel İşbirliği

İki ülke liderleri arasında yapay zeka konusunda yapılan diyalogların, bilimsel ve teknolojik işbirliğini hızlandıracağı vurgulandı. Çin'in, önümüzdeki beş yıl içinde 50 bin ABD'li genci öğrenim görmek üzere ülkeye davet edeceği açıklandı. Bu adımın, kültürel ve beşeri iletişimi güçlendireceği belirtildi.

İki Halk Arasındaki Umudun Yeni Merkezi

Çin-ABD ilişkilerinin temelinin halklar arasında, geleceğin gençlerde ve canlılığın yerel yönetimlerde olduğunu belirten Xi Jinping'in sözleri, ilişkilerin umudunun insanlar, gençler ve yerel yönetimlerde olduğunu ifade etti.

Kaynak: BÜLTEN