Bakan Uraloğlu: Elektronik mühür altyapısı tamamlandı Bakan Uraloğlu: Elektronik mühür altyapısı tamamlandı

Salih Tanrıkulu'nun hayatı ve biyografisi merak konusu. 1974 doğumlu Tanrıkulu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. ABD'de Illinois Üniversitesi'nde ekonomi yüksek lisansını tamamlayan Tanrıkulu, kariyerine Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı'nda çeşitli görevlerle devam etmiştir. Ayrıca OECD ve AB Fiscalis çalışma gruplarında Türkiye'yi temsil etmiştir. 2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) üyeliğine atanmış ve 2017-2023 yılları arasında Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. İngilizce ve Fransızca bilen Tanrıkulu, evli ve üç çocuk babasıdır.

Salih Tanrıkulu'nun Eğitim ve Kariyer Yolculuğu

1974 yılında Ankara'da doğan Salih Tanrıkulu, 1996 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olmuştur. Ekonomi alanındaki yüksek lisansını ABD'de Illinois Üniversitesi'nde tamamlayan Tanrıkulu, kariyerine 1997 yılında Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak başlamıştır. 1998'den itibaren Maliye Bakanlığı'nda çeşitli görevlerde bulunmuştur. Bu görevler arasında Gelirler Kontrolörü, Gelir İdaresi Grup Başkanı, Vergi Başmüfettişi ve Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı bulunmaktadır. 2013-2015 yılları arasında Brüksel'de Türkiye'nin Daimi Temsilciliği'nde Maliye Müşaviri olarak görev yapmıştır.

Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı

Salih Tanrıkulu, 2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu üyeliğine atanmıştır. 2017-2023 yılları arasında Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Tanrıkulu'nun kariyerinde uluslararası görevler ve temsilcilikler önemli bir yer tutmaktadır. Bu görevler arasında OECD ve AB Fiscalis çalışma gruplarında Türkiye'yi temsil etmesi de bulunmaktadır.

Salih Tanrıkulu'nun biyografisi, kamu yönetimi ve ekonomi alanındaki kariyeriyle dikkat çekmektedir. Eğitim ve kariyer yolculuğuyla tanınan Tanrıkulu, İngilizce ve Fransızca bilmekte ve üç çocuk babasıdır.

Kaynak: haber merkezi