Dokuz Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın  haberine göre; İzmir’de, taksici Oğuz Erge (44), soğukta üşümesin diye aldığı müşterisi D.A (19) tarafından öldürülmesinin ardından, taksicilerin uğradığı şiddetin boyutları basına yansıdı. Geçtiğimiz günlerde taksici Kaya Özer, aracına aldığı kadını takip eden şahıs tarafından darp edilirken, Pazar günü ise taksi şoförü Serkan Aksakallı (37) makasla sırtından yaralandı. Taksicilerin uğradığı şiddetin nedenleri hakkında Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Mustafa Pala ve Psikolog Derya Sönmez Karataş Dokuz Eylül Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Mustafa Pala, son dönemdeki artan saldırılardan tedirginlik duyduklarını ifade ederken, “Çoluğu, çocuğu yani daha sorumluluğu olan insanlar artık bu mesleği yapmıyor” diye konuştu. Derya Sönmez Karataş ise “Toplumda çok ciddi bir şekilde İnternet, kumar, alkol ve madde bağımlılığı gibi bağımlılıklar var. Bağımlılık beynimizin bütün işleyişini etkiliyor ve sağlıklı düşünememeye başlıyoruz” dedi.

SALDIRILARIN ARTMASINDAKİ EN BÜYÜK NEDEN UYUŞTURUCU

Taksicilere yönelik saldırıların artmasındaki en büyük nedenin toplumdaki uyuşturucu kullanımının artması olduğunu söyleyen Mustafa Pala, “Saldırılar ezelden beri vardı ama bu denli ölümle sonuçlanan saldırılar uzun süredir yoktu. Son dönemde toplumda artan uyuşturucu problemi bunlara neden oluyor. Uyuşturucu almayan insan bu denli vahşi olamaz. Bu saldırıların artmasının en önemli nedenlerinden biri budur” ifadelerini kullandı.

‘ESNAF OLARAK TEDİRGİNİZ’

Son dönemde artan saldırıların taksici esnafını tedirgin ettiğini ifade eden Pala, “Biz esnaf olarak tedirginiz. Bizim yolcularımız da tedirgin. Son dönemde verdiğimiz hizmetin kalitesi de düşmeye başladı. Çoluğu, çocuğu yani daha sorumluluğu olan insanlar artık bu mesleği yapmıyor.  Artık şoför bulamaz duruma geldik. Bunun nedenlerinden biri insanların mesleği yaparken korkacak duruma gelmesi. Diğeri ise yakıt ciddi randa arttı. Bütün kazandığın parayı yakıta veriyorsun” diye konuştu.

Adana erken ısındı; termometreler 42 dereceyi gördü Adana erken ısındı; termometreler 42 dereceyi gördü

BİZİ KURTARACAK OLAN ŞEY KABİN

“Bizi kurtaracak olan şey kabin” diyerek konuşmasına devam eden Pala, “ÖTV indirimi ile ilgili bir paket hazırlanıyor. Bu indirimle birlikte eğer TOGG ile ilgili bir çalışma yapılabilirse hem kabinli hem de elektrikli araçlarla, taksileri yenileyebiliriz. Bu çalışma ile birlikte yakıt ve güvenlik gibi sorunlar aynı anda çözülmüş olacak” dedi.

Derya Sönmez Karatas (1)

‘TÜRKİYE’DEKİ EN BÜYÜK SORUN BAĞIMLILIK’

Son dönemde artan saldırıları psikolojik yönden Dokuz Eylül’e yorumlayan Psikolog Derya Sönmez Karataş, saldırıların artmasının en büyük nedenlerinden birinin bağımlılık olduğunu söyledi. Karataş, “Söylediklerimi bilimsel ölçekle ölçmemekle birlikte sadece gözlemlerimi söyleyecek olursam; Toplumda çok ciddi bir şekilde İnternet, kumar, alkol ve madde bağımlılığı gibi bağımlılıklar var. Bağımlılık beynimizin bütün işleyişini etkiliyor ve sağlıklı düşünememeye başlıyoruz. Şöyle söyleyebiliriz; Türkiye’nin en büyük sorunu bağımlılık” diye vurguladı.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ