Salda Gölü’nün çevresinde yeni bir yol açıldığına dair sosyal medyada ve haber sitelerinde çıkan iddialar, Burdur Valiliği tarafından yalanlandı. Valilik, bölgede yapılan çalışmanın mevcut yolu iyileştirmekten ibaret olduğunu ve çevre koruma hassasiyetinin gözetildiğini bildirdi.

Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi

Salda Gölü, Türkiye’nin en derin ve en temiz göllerinden biri olarak biliniyor. Göl, 2019 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi. Bu sayede, göl ve çevresinin doğal güzelliği, biyolojik çeşitliliği ve ekolojik dengesi koruma altına alındı. Salda Gölü, aynı zamanda Mars’taki Jezero Krateri ile benzerlik gösteren tek yer olarak da dikkat çekiyor.

Sosyal Medyada Yayılan İddialar

Salda Gölü’nün çevresinde yeni bir yol açıldığına dair iddialar, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada ve haber sitelerinde yayılmaya başladı. Bazı paylaşımlarda, gölün kıyısında bulunan beyaz kumsalın tahrip edildiği, gölün su seviyesinin düştüğü ve gölün renginin değiştiği öne sürüldü. Bu iddialar, gölün korunması için duyarlı olan vatandaşların tepkisini çekti.

Askeri servis devrildi: 1 yaralı Askeri servis devrildi: 1 yaralı

Valilikten Yalanlama

Burdur Valiliği, sosyal medyada ve haber sitelerinde yer alan iddialara karşı yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Salda Gölü ve çevresinin üst düzeyde çevre hassasiyeti gözetilerek korunduğu, bölgede aykırı davranışlara kesinlikle izin verilmediği belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bazı sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edildiği üzere, Salda Gölü çevresinde yeni bir yol açılması söz konusu olmayıp, yapılan çalışma yıllardır bölge insanının ulaşımını sağlayan kullanılmakta olan mevcut yolun iyileştirilmesidir. Yeşilova İlçesi’ne bağlı Kayadibi Mahallesi ile Doğanbaba Köyü arasında bölge halkının yoğun olarak kullanmakta olduğu Salda Gölü kıyısı boyunca uzanan mevcut yolun platformunda daraltma/genişletme yapılmaksızın, zeminin bozulduğu lokasyonlarda platform genişliği korunarak güçlendirme ve iyileştirme yapılarak “paylaşımlı bisiklet yolu” olarak halkımızın kullanımına sunulmuştur. Bu konuda eksik bilgilerle, yanıltıcı paylaşımların yapılmamasını ve yapılan gerçekten uzak maksatlı paylaşımların da dikkate alınmamasını önemle rica ederiz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ