banner135

Koronaya karşı 'yüksek etkili' antikor bulundu

Alman bilim insanları, Covid-19 hastalarından elde edilen antikorlardan en etkili olanları izole etti.

Koronaya karşı 'yüksek etkili' antikor bulundu

Bu temelde pasif aşı çalışmalarının başladığı belirtildi. Geliştirilecek aşı, hem Covid-19 hastalarına, hem de koruyucu olarak sağlıklı kişilere uygulanabilecek.

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Charite Hastanesi ve Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi, korona virüsüne karşı ‘yüksek derecede etkili’ bir antikor bulduklarını açıkladı. Açıklamada, antikor temelinde pasif aşı çalışmaları yürütüldüğü ve geliştirilmesiyle birlikte derhal koruma sağlayacağı belirtildi. Aşı, hem Covid-19 hastalarına, hem de koruyucu olarak sağlıklı kişilere uygulanabilecek.

Virüse tutunup çoğalmasını engelliyorlar

Araştırma kapsamında Covid-19 hastalığını geçirip iyileşmiş kişilerin kanından 600’e yakın farklı antikor alınarak ayrıştırıldığı, yüksek etki gösteren antikorların suni olarak çoğaltıldığı kaydedildi. Deustche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, bu antikorlar virüse tutunarak hücrelere sızmasını ve çoğalmasını önledi.

Fareler üzerinde denendi

Kobay fareleri üzerinde yapılan deneylerde antikorların yüksek etki gösterdiği kaydedildi. Araştırma projesinin koordinatörü Jakob Kreye, “Antikorlar korona virüsü bulaşının ardından verildiğinde farelerde semptomların hafif seyrettiğini gözlemledik. Koruyucu olarak kullandığımızda fareler hiç hastalığa yakalanmadı” dedi.

Charite Hastanesi de klinik deneyler için belirlenen antikorlardan üçünün büyük umut verdiğini belirtti. Aşı çalışmalarının Miltenyi Biotec şirketiyle yürütüldüğü, aşının hastaların tedavisinin yanı sıra hastalarla teması bulunmuş sağlıklı kişiler üzerinde de kullanılabileceği kaydedildi.

Pasif aşı nedir?

Açıklamada pasif aşıda aktif aşıdan farklı olarak hazır antikorların enjekte edildiği, bu antikorların bir süre sonra etkisini yitirdiği belirtildi. Aktif aşıya göre pasif aşının etki süresinin daha kısıtlı olduğunu belirten bilim insanları, diğer yandan pasif aşının derhal etki gösterdiğine, aktif aşıda etki görmek için beklenmesi gerektiğine işaret etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100