Ege Üniversitesi'nde robotik, izsiz tiroid ameliyatı

Ege Üniversitesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Özer Makay ve ekibi tarafından Türkiye'de ilk kez, 29 yaşındaki Pınar Derici'ye, robot yardımıyla izsiz tiroid ameliyatı yapıldı.

Ege Üniversitesi'nde robotik, izsiz tiroid ameliyatı
Ege Üniversitesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Özer Makay ve ekibi tarafından Türkiye'de ilk kez, 29 yaşındaki Pınar Derici'ye, robot yardımıyla izsiz tiroid ameliyatı yapıldı.

İzmir'de, halsizlik, bitkinlik ve kilo kaybı şikayetiyle hastaneye başvuran Pınar Derici'ye, Prof. Dr. Özer Makay ve ekibi tarafından, Türkiye'de ilk kez, Avrupa'da ise ikinci olarak gerçekleştirildiği belirtilen, 'robot yardımıyla izsiz tiroid ameliyatı' yapıldı. Derici, ameliyatın ardından kısa sürede sağlığına kavuştu.

Hastanın halsizlik, bitkinlik ve kilo kaybı şikayetiyle hastaneye başvurduğunu, ilk etapta ilaç tedavisinin uygulandığını kaydeden Prof. Dr. Makay, ardından da ameliyata karar verildiğini söyledi. Ameliyatla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Makay, "Ülkemiz için tarihi bir ameliyat yaptık. Gelecek nesillere ışık tutması açısından da güzel bir adım attığımızı düşünüyorum. İnovasyon ve ileri teknoloji dediğimizde aklımıza robotlar geliyor, biz de bu ameliyatı robot kullanarak gerçekleştirdik. Burada robot elbette ameliyatı yapmıyor, hastalarımızın aklında yanlış bir algı oluşmasını istemem. Ameliyatı yine bizler, robotu kullanarak yapıyoruz. Başarımızın perde arkasında 15- 20 kişilik bir ekip var. Hem ekip arkadaşlarıma hem de bizlere bu imkanı sağlayanlara teşekkür ediyorum" dedi.

"AMELİYATTAN 1 GÜN SONRA TABURCU"


Söz konusu ameliyatın yeni teknik ve detaylar nedeniyle çok az merkezde yapılabildiğini dile getiren Prof. Dr. Makay, "Hasta, boyunda iz olmaksızın gerçekleştirilen ameliyatının ertesi günü taburcu olup, normal hayatına geri dönüyor. Robotik cerrahi sistemi, üç boyutlu görüntü altında, dar alanda kıvrak manevralarla ameliyat yapma avantajı sunuyor. Bu ameliyat dünyada çok az merkezde gerçekleştirilebiliyor" diye konuştu.

REKTÖRDEN ZİYARET


Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Türkiye'nin ilk robotik izsiz tiroid ameliyatını gerçekleştiren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Makay ve ekibini ziyaret etti. Ameliyatın ardından kısa sürede sağlığına kavuşan hasta Pınar Derici ile ailesine de geçmiş olsun dileklerini ileten Rektör Budak, ameliyatı yapan ekibi tebrik etti.

"BİR İLKE DAHA İMZA ATTIK"


EÜ'nün pek çok ilki başardığını belirten Rektör Budak, "Tıp Fakültemizdeki hocalarımız özel bir ameliyata daha imza attı. Daha önce tiroid ameliyatı olan hastalarda iz kalıyordu. Hocalarımız, Avrupa'da ikinci, Türkiye'de ise ilk kez robotik cerrahi ile izsiz tiroid ameliyatını başarıyla gerçekleştirdi. Hastamızı ziyaret ettik ve durumu gayet iyi. Hocalarımızı ve tüm ekibimizi, bu başarılı ameliyattan dolayı tebrik ediyorum. Rektörlük olarak gurur duyduğumuz bu çalışmaları, eğitim, araştırma ve uygulama anlamında her zaman destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz" diye konuştu. DHA
Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER