Irak'ın eski cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in olağanüstü yaşamı, beyaz perdeye taşınıyor. "Zoraki Kral" filminin senaristi David Seidler ve "Saddam Hüseyin'i Saklamak" belgeselinin yönetmeni Halkawt Mustafa tarafından kaleme alınan film, Saddam Hüseyin'in iktidarı kaybettikten sonra yaşadığı dramatik döneme odaklanacak.

Hikaye: Bir Çiftçinin Saddam'ı Saklama Mücadelesi

Filmin odak noktası, 2003'te iktidarı kaybettikten sonra Bağdat'ta bir çiftçinin tarlasındaki bir delikte saklanan Saddam Hüseyin'in hikayesine odaklanacak. Filmin ana teması, sekiz ay boyunca yer altında gizlenen Saddam Hüseyin'in ve onu saklayan çiftçi Alaa Namık'ın arasındaki olağanüstü ilişki olacak.

Burhan Şeşen’in 'nesini söyleyim' Kitabı Çıktı! Burhan Şeşen’in 'nesini söyleyim' Kitabı Çıktı!

Halkawt Mustafa ve David Seidler'den Kararlılık: Hollywood Bakış Açısından Farklılık

Film projesinin yönetmeni Halkawt Mustafa ve senaristi David Seidler, hikayeyi Hollywood'un alışılagelmiş bakış açısından ziyade, Namık'ın gözünden anlatma kararlılığını vurguladı. Mustafa, "Saddam Hüseyin'in izini sürme görevini üstlenen CIA ajanı hakkında bir film yapmak istemiyoruz" dedi.

Belgeselden Film: Saddam'ı Gizleyen Namık'ın Hikayesi

Saddam'ı gizleyen çiftçi Namık'ın hikayesi, daha önce "Saddam Hüseyin'i Saklamak" belgeselinde dile getirilmişti. Bu belgesel, ilk kez 1 Aralık'ta Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali'nde izleyiciyle buluşacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ