Rusya Müzakereye Hazır, Ukrayna Direniyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Peskov, müzakerelerin ancak diyalog yoluyla mümkün olduğunu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in müzakerelere hazır olduğunu defalarca dile getirdiğini vurguladı.

Peskov, Rus ve Ukrayna heyetleri arasında Mart 2022'de İstanbul'da yapılan müzakerelerde bir anlaşma taslağı hazırlandığını hatırlattı. Ancak Peskov, o zamandan bu yana geçen iki yılda Ukrayna'da ve Rusya'da birçok şeyin değiştiğini, Zaporijya ve Herson bölgelerinin Rusya'ya bağlandığını ve bu durumun müzakerelerde göz önünde bulundurulması gereken yeni bir gerçeklik olduğunu ifade etti. Peskov, İstanbul'daki anlaşmanın bazı maddelerinin güncellenerek müzakerelerin başlatılmasına temel teşkil edebileceğini de sözlerine ekledi.

Halk isyan etmişti: Cumhurbaşkanı o yasayı veto etti! Halk isyan etmişti: Cumhurbaşkanı o yasayı veto etti!

Peskov, Ukrayna'nın ise müzakerelere hazır olmadığını ve Rusya'nın barış çağrılarını reddettiğini savundu.

İsviçre'deki Konferansa Tepki

Peskov, İsviçre'nin ev sahipliğinde 15-16 Haziran'da yapılacak Ukrayna ile ilgili barış konferansına da değindi. Peskov, "Çözüm bulma amacıyla Rusyasız forum düzenleme girişimleri pek rasyonel ve sonuç odaklı sayılamaz." ifadesini kullanarak konferansa katılımın Rusya'nın da dahil olması gerektiğini savundu.

Editör: Kazim Bozkurt