Bakanlıktan Ukrayna ordusunun Belgorod kentine yönelik düzenlediği saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Saldırıda 14 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin de yaralandığına işaret edilen açıklamada Kiev yönetiminin suç işlediği belirtildi.

İspanyol çiftçiler, Madrid'de traktörleriyle yolları kapattı İspanyol çiftçiler, Madrid'de traktörleriyle yolları kapattı

Açıklamada "Bu terör saldırısının organizasyonda Ukrayna yönetimini düzenli olarak kanlı suçlar işlemeye teşvik eden İngiliz ve Amerikan danışmanlar yer aldı. Ukrayna yönetimine silah sevkiyatını inatla ve sorumsuzca yapan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de bu saldırıdan sorumlu. Bu ve diğer suçların organizatör ve failleri, yasalara uygun şekilde cezalandırılacak" ifadeleri kullanıldı.

Saldırının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dile getirileceği kaydedilen açıklamada tüm ülkelere saldırıyı kınama çağrısında bulunuldu.

Ne olmuştu?

Belgorod Bölge Valisi Vyacheslav Gladkov, bugün Ukrayna ordusunun Belgorod kentine saldırı düzenlediğini bildirmişti. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada saldırının iki adet misket içerikli "Olha" füzesi ve Çekya yapımı "Vampire" roketleriyle düzenlendiği, saldırıda ikisi çocuk 14 kişinin hayatını kaybettiği, 108 kişinin de yaralandığı belirtilmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla Rusya Sağlık Bakanı Mihail Murashko başkanlığındaki bir ekip, Belgorod kentine doğru yola çıkmıştı.

Kaynak: AA