TASS haber ajansına göre, Moskova Şehir Mahkemesi, ön soruşturma makamlarının başvurusunu değerlendirerek Gerşkoviç'in tutukluluk süresinin 30 Haziran'a kadar uzatılmasına karar verdi. Duruşmanın gizli deliller içermesi nedeniyle kamuya kapalı gerçekleştirildiği belirtildi.

Ekvador'da OHAL ilan edildi! Ekvador'da OHAL ilan edildi!

Yekaterinburg'da Gözaltına Alınmıştı

WSJ gazetesinin Moskova bürosunda muhabir olarak çalışan Evan Gerşkoviç, 29 Mart 2023 tarihinde Rusya Federasyonu'nun Ural Bölgesi'ndeki Yekaterinburg kentinde casusluk yaptığı şüphesiyle gözaltına alınmıştı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), ABD vatandaşı Gerşkoviç'in "Amerikan hükümeti için casusluk" suçlamasıyla yakalandığını bildirmişti.

ABD ve Uluslararası Tepkiler

Gerşkoviç'in Rusya Dışişleri Bakanlığı nezdinde akreditasyonu bulunuyordu. ABD Başkanı Joe Biden ve bazı üst düzey yetkililer, Amerikalı gazetecinin derhal serbest bırakılması için çağrı yapmıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise Gerşkoviç'in Yekaterinburg'daki faaliyetinin "gazetecilikle hiçbir ilgisi olmadığını" savunmuştu.

Tutukluluk Süresi Sürekli Uzatılıyor

Rus mahkemesince tutuklama kararı verilen Gerşkoviç'in tutukluluk süresi ilk olarak 30 Mart'a kadar uzatılmıştı. Bu son uzatma ile Gerşkoviç, en az 30 Haziran'a kadar tutuklu kalacak.

Kaynak: AA