Google’ın çatı şirketi Alphabet Inc’in sahibi olduğu YouTube’dan yapılan açıklamada “Bir içerik üreticisinin platform dışı davranışı kullanıcılarımıza, çalışanlarımıza veya ekosisteme zarar verirse, topluluğu korumak için harekete geçeriz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Brand’in platformun kurallarını ihlal ettiği ve reklam geliri elde etme hakkını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Brand’in kanalının gelecekteki durumunun gözden geçirileceği ve gerekli koşulları yerine getirmediği takdirde tamamen kapatılacağı ifade edildi.

Brand kendini savundu: “Her zaman rızaya dayalıydı”

İddiaların ardından gösterişli tarzı ve dış görünüşüyle tanınan komedyen, “Hayatımın karışık dönemlerinde yaşadığım ilişkiler kesinlikle ve her zaman rızaya dayalıydı” diye kendini savunsa da planladığı tüm gösteriler de iptal edildi.

Brand, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, iddiaları reddederek, “Bu iddialar tamamen asılsızdır. Bu insanlarla hiçbir zaman cinsel saldırı veya duygusal şiddet yaşamadım. Bu iddiaların neden ortaya atıldığını anlamakta zorlanıyorum” dedi.

Brand, iddiaları ortaya atan kadınların kendisine şantaj yapmaya çalıştığını da öne sürerek, “Bu insanlar benden para istediler. Ben de bunu reddettim. Bu iddiaların arkasında bir komplo olduğunu düşünüyorum” diye ekledi.

İddialar neler?

İngiltere’de Sunday Times, Times ve Channel 4’un ortaklaşa yürüttüğü soruşturmayla ortaya atılan iddialara göre, dört kadın 2006 ve 2013 yılları arasında Brand’in cinsel saldırısına uğradıklarını beyan etmişti.

Söz konusu yıllarda BBC Radio 2, Channel 4 ve yüksek profilli Hollywood filmlerinde boy gösteren Brand ise iddiaları reddederek, “ilişkilerinin her zaman rızaya dayalı olduğunu” öne sürmüştü.

Kadınlar ise Brand’in kendilerine fiziksel ve psikolojik olarak zarar verdiğini, onları taciz ettiğini ve tehdit ettiğini iddia etmişlerdi.

Kadınlardan biri, Brand’in kendisini bir otel odasında zorla öptüğünü ve elbiselerini çıkarmaya çalıştığını söylemişti.

Bir diğeri ise Brand’in kendisine cinsel içerikli mesajlar gönderdiğini ve onu rızası olmadan cinsel ilişkiye zorladığını anlatmıştı.

Bir başka kadın da Brand’in kendisine uyuşturucu verdiğini ve onunla cinsel ilişkiye girdiğini iddia etmişti.

Son olarak bir kadın da Brand’in kendisine duygusal şiddet uyguladığını ve onu aşağıladığını öne sürmüştü.

Polis soruşturma başlattı

Londra emniyeti ise hafta sonu gündeme gelen iddiaların ardından pazartesi yaptığı açıklamada, 2003 yılında gerçekleşen bir cinsel saldırı iddiası nedeniyle ihbar aldıklarını açıklamıştı.

Polis, ihbarın Brand ile ilgili olup olmadığını doğrulamazken, soruşturmanın devam ettiğini bildirmişti.

Polis, Brand ile ilgili başka bir ihbar almadıklarını da belirtmişti.

Brand kimdir?

1975 doğumlu Russell Brand, İngiliz komedyen, oyuncu, yazar ve aktivisttir.

AB Adalet Divanı: Fransa'nın geri gönderme politikası yasa dışı AB Adalet Divanı: Fransa'nın geri gönderme politikası yasa dışı

Stand-up gösterileri, radyo programları ve televizyon şovlarıyla tanınan Brand, aynı zamanda Hollywood filmlerinde de rol almıştır.

Brand, 2010 yılında ABD’li şarkıcı Katy Perry ile evlenmiş ancak 14 ay sonra boşanmıştır.

Brand, son yıllarda YouTube kanalında siyasi ve sosyal konulara değinen videolar yayınlamıştır.

Brand, ayrıca madde bağımlılığı ve cinsel saplantısıyla da bilinmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ