Almanya’nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin (DW) Türkçe haber sitesi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) talebi üzerine Ankara 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişime engellendi. DW Türkçe, geçtiğimiz yıl haziran ayında da aynı gerekçeyle erişime kapatılmış, ancak yeni alan adlarıyla yayınlarına devam etmişti. RTÜK, DW Türkçe’nin alternatif adresleri için de lisans başvurusu yapması gerektiğini belirtmiş, aksi halde mahkemeden erişim yasağı talep edeceğini duyurmuştu.

Dışişleri'nden adalara vize açıklaması Dışişleri'nden adalara vize açıklaması

DW Türkçe, RTÜK’ün kararına uymadı

DW Türkçe, RTÜK’ün lisans başvurusu yapması için verdiği 72 saatlik süreyi dikkate almadı. DW Genel Müdürü Peter Limbourg, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, RTÜK’ün kararının DW’yi de etkileyebileceğini medyadan öğrendiklerini, ancak RTÜK’ten resmi bir bildirim gelmediğini söyledi. Limbourg, “Ancak RTÜK’ten resmi bir bildirim geldiğinde bağlayıcı bir analiz yapabilir ve nasıl hareket edeceğimizi öngörebiliriz” dedi. Limbourg, RTÜK’ün lisans şartının, Türk hükümetinin editoryal içeriği sansürlemesini mümkün hale getireceğini, bu durumun bağımsız bir medya kuruluşu için kabul edilemez olduğunu da vurguladı.

RTÜK Başkanı, DW Türkçe’yi eleştirdi

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise DW Türkçe’yi sert bir dille eleştirdi. Şahin, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Millet iradesinin ürünü olan kanunları tanımayan, kurallara uymamakta ısrar eden, güya tarafsız yayın yapan bu yayın mecrası, RTÜK ve mahkeme kararlarına rağmen ülkemize ve insanlığa olan kininin gereğini yapmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı. Şahin, DW Türkçe’nin yeni adreslerinin de erişime kapatılması için gerekli kanuni sürecin başlatıldığını duyurdu.

Kaynak: HABER MERKEZİ