Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu, çocuk felcinden sağ kurtulan ve çocuk felcine dikkat çekmek için Avrupa’da 16 ülkeyi kapsayan farkındalık ve destek turu kapsamında İzmir’e gelen Rotaryen Bashar Asfour’u ağırladı.  Rotary 2440. Bölge Federasyonu Kulüpleri tarafından toplanan 10 bin dolarlık bağış çeki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen bir etkinlikle Bashar Asfour’a takdim edilirken, Wyndham Grand Otel’de düzenlenen bir yemekte Asfour ve Rotaryenler bir araya geldi. 10 bin dolarlık bağış 210 bin çocuğa aşı olurken, yemekte magnet satışları ile de rotaryenler 860 çocuğun daha aşı olmasını sağlayacaklar.

Çocuk felcini bitirebiliriz

Uluslararası 2440. Bölge Rotary Federasyonu Başkanı Ayda Özeren, “Farkındalık turunu desteklemek adına Asfour için 10 bin dolar bağış topladık. Dünyada çocuk felcini yok etmeye çok yakınız. O sebeple bu destekler çok önemli” dedi.

Uluslararası Rotary'nin "Birlikte Çocuk Felcini Bitirebiliriz" sloganı altındaki küresel çalışmalarını ve projelerini tanıtmak için gerçekleştirilen tanıtım ve toplantılar kapsamında ağırladıkları Asfour’u İzmir’den Balıkesir, Bursa, Ankara ve İstanbul’a uğurlayacaklarını ifade eden Özeren, “Bashar Asfour'un girişimi, Uluslararası Rotary'nin en önemli projesi olan Çocuk Felci ile mücadele için farkındalığı artırmayı ve gerekli fonları toplamayı amaçlıyor. Kişisel hikayesiyle hastalığın ağır sonuçlarına dikkat çekerek, aşılamanın önemine dikkat çekmesi ve birçok Avrupalıya, bu 1 Numaralı Rotary projesine destek vermeleri konusunda ilham olması hedefleniyor. Bashar Asfour, Rotaryen olarak çocuk felcini küresel ölçekte yok etmek için kişisel bir çabaları ile çeşitli projeler ve çalışmalar yürütüyor” dedi.

Emperyalizmin maşası Henry Kissinger öldü Emperyalizmin maşası Henry Kissinger öldü

55 günde 9 bin 500 km kat edecek

Onun yolculuğu güçlü bir iradenin ve davaya bağlılığın bir örneği olduğunu ifade eden Özeren, “Çocuk Felcinin Sonuna Yolculuk'un sonunda 55 günde yaklaşık 9 bin 500 kilometre yol kat etmiş, 16 ülkeyi geçmiş ve 30 Rotary Bölgesinden Rotaryenlerle buluşmuş olacak. Bashar Asfour yolculuğunu 21 Ekim'de Almanya'nın Chemnitz kentinde tamamlayacak ve burada tüm Alman Rotaryenler Dünya Çocuk Felci Günü'nü birlikte kutlayacak. Bu turun kapsamında İzmir’de Asfour’u ağırlamaktan gururluyuz, yolu açık olsun” diye konuştu.

Bashar Asfour Kimdir?

Henüz 10 aylıkken Çocuk Felci hastalığına yakalandı. Uzun süren tedavisi, dayanılmaz acı ve ıstırap anlarıyla geçti ve gençliğini hastanelerde ve tıbbi kurumlarda geçirdi, şiddetli enfeksiyonun sonuçlarıyla mücadele etti, birçok ameliyat geçirdi ve bu süreç boyunca ailesi tarafından desteklendi.  Bashar Asfour kendi ile iligli olarak “Acı verici ve gözyaşlarımın sürekli aktığını hatırlıyorum, acıdan değil, ama topallayarak ama koltuk değneği olmadan veya elimi dizimi tutmak için kullanabildiğim iyileşme sürecimin son aşamasını gerçekleştirebilmenin sevincini yaşıyorum.” sözleriyle özetlediği hikayesini "Aşılama son derece önemli ve bu görevi asla hafife almamalıyız" diyerek tamamladı.