Yaşamın içinden

Ulamış Köy Tiyatrosu, en önemli gösterimini Ege Lösemili Çocuklar ve Onkoloji Derneği için yapacak

Yaşamın içinden

Seferihisar Belediyesi'nin desteğiyle kurulan Ulamış Köy Tiyatrosu, en önemli gösterimini 23 Şubat'ta Sabancı Kültür Merkezi'nde Ege Lösemili Çocuklar ve Onkoloji Derneği için yapacak

Röportaj / Engin YAVUZ

Vedat Mural Güzel, İzmir'in önemli tiyatro eğitimcilerinden. İzmir'de birçok tiyatro ekibinin kuruluşunda emeği var. Güzel, şu sıralar çoğunlukla köy sakini kadınlardan oluşan Ulamış Köy Tiyatrosu'nu en önemli gösterisine, 23 Şubat'ta Ege Lösemili Çocuklar ve Onkoloji Derneği için sahneye çıkacakları "Yaşamın İçinden" oyununa hazırlıyor. Vedat Mural Güzel'den Ulamış Köyü kahvehanesinde Ulamış Köy Tiyatrosu'nun kuruluş hikayesini dinledik.

Bize kendinizden söz eder misiniz, tiyatroculuk kaç yıldan beri var?

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ni bitirdim. İzmir'de 28 yıldan bu yana tiyatro için emek veriyorum. Başlangıçta Konak Belediyesi Tiyatro Topluluğu'nda ve amatör tiyatrolarda oyuncu olarak görev aldım. Narlıdere Belediyesi ile 14 yıllık işbirliğim var. Belediyenin tiyatro bölümünü yönettim. Çamlaraltı Koleji'nde tiyatro eğitimi verdim. TAKEV'de açıldığı günden bu yana gençlere tiyatro sanatını öğretiyorum. Ayrıca Levanten'lerin tiyatro grubunu da çalıştırıyorum. Bozyaka Hastanesi'nde sağlık personeline tiyatroyu sevdirdim, Tepecik SKK'da tiyatro kursları verdim. Yerel kanallarda şiir ve öykü üzerine programlar hazırladım. Çeşme Pir Sultan Abdal Derneği'ne tiyatro eğitimi verdim. Çocuk tiyatro grupları kurdum.

[caption id="attachment_99161" align="alignnone" width="800"] Prova zamanı geldiğinde kimi tezgahını, kimi tarlasındaki işini, kimi mutfaktaki yemeğini bırakıp tiyatro için biraraya geliyor.[/caption]

SOYER YANIBAŞIMIZDA


Başkan Soyer'in sanata ve sanatçılara değer verdiği söyleniyor?

Bundan 9 yıl önce Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile yollarımız kesişti. Sanata, sanatçıya değer veren, destek veren sanatçı ruhlu bir insan Soyer. İşbirliği yaptık, bütün çalışmalarımıza destek verdi. Hiçbir talebimizi geri çevirmedi. İlk olarak Seferihisar'da çocuklara ve gençlere eğitim verdik. Ardından Seferihisar Belediye Tiyatrosu'nu, Ürkmez Kadın Tiyatrosu'nu ve çocuk tiyatrosunu kurduk. Bölgede 11 ayrı tiyatro grubu oluştu. Bu ekiplerin çoğunu elbirliğiyle yeni kurduk. Seferihisar'da seyircilerin de katılımcı olduğu forum tiyatro etkinliklerine başladık. Şu anda yaklaşık 250 kursiyerimiz var ve büyük bir hevesle tiyatro öğreniyorlar.

Köy tiyatrosunu nasıl kurdunuz, ekip kimlerden oluştu?

Ulamış'ta da tiyatro eğitimine başladık. Ulamış Köy Tiyatrosu Seferihisar Tiyatro Topluluğu'nun yerel ekiplerinden biri olarak çalışıyor. Seferihisar Belediyesi'nin bize tahsis ettiği mekanda Ağustos ayında tiyatro eğitimleri için ilk adımı attık. Eğitim çalışmalarında bana eski oyuncularımdan Gönül Özdemir yardımcı oluyor. Amacımız Ulaşım Köyü'nün sakinlerine tiyatro keyfini yaşatmaktı. Bütün köyü dolaştık, kapıları çaldık, Cumartesi günleri pazarda tezgah kuran kadınlarla konuştuk. Çoğunluğu köyün kadınlarından oluşan 30 kişilik bir ekip kurmayı başardık. Grubumuzda pazarcılar var, eski banka yöneticileri var, emekliler var, tarlada çalışanlar var. Bütün ekip büyük bir istekle tiyatro çalışmalarımıza katılıyor. Ulamış Köy Tiyatrosu'nda disiplin ve felsefe yok. Burada tiyatro amaç değil halkın yaşama katılması için bir araç. Kimsenin tiyatrocu olmasına gerek yok. Kimse artist olma hayalleri kurmasın. Sadece farkındalık yaratacağız. Burada disiplin ve felsefe olmayacak. Tiyatro amaç değil araçtır. Biz ekibe katılanların bir şekilde yaşam kalitelerini arttırmayı amaçlıyoruz.

Köy kadınlarına tiyatro ile ilgili neler öğrettiniz?

Eğitim süresince drama çalışmaları yaptık. İnsanın kendisini keşfetmesi, grubun birbiriyle kaynaşması, ekip olma ruhunun oluşması gibi konularda eğitim verdik. Biraz da oyunculuk öğrettik. Derleme bir oyun hazırladık. Provalara başladık. Ezilmiş köylü kadınların hayatını yansıttığımız, kara mizah türünde ama içinde eğlenceli kesitler olan bir oyundu bu. Provalar yaptık. Prova zamanı geldiğinde kimi tezgahını, kimi tarlasındaki işini, kimi mutfaktaki yemeğini bırakıp geldi, tiyatro için buluştuk. Dört aylık yoğun çalışmamızın ardından ekibimiz sahneye çıkmaya hazır hale geldi.


SALONDA YER KALMADI


Hazırladığınız oyun nasıl tepki gördü, beğenildi mi?

"Yaşamın İçinden" adını verdiğimiz oyunumuzu ilk kez İstanbul'da Türkan Saylan Sanat Merkezi'nde sahneledik. İlgi büyüktü, salonun tamamen dolacağını tahmin etmemiştik. Ekipteki arkadaşlarımız bile bu ilgiye inanamadılar. İkinci göösterimizi de Ankara Çankaya'da Yılmaz Güney Sahnesi'nde yaptık. Orada gördüğümüz ilgi de İstanbul'dan farklı değildi. Amatörlerden oluşan bir köy tiyatrosunun ne kadar başarılı olabileceğini hep birlikte gördük, yaşadık. Şimdi 20 Şubat'ta Ürkmez'de Sanat Sahnesi'nde sahneleyeceğimiz oyun için hazırlanıyoruz.

İzmirliler için bir mesajınız var mı?

23 Şubat'ta Ege Üniversitesi Çocuk Onkoloji Kliniği'nin Ege Lösemili Çocuklar ve Onkoloji Derneği için Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlediği gecede sahneye çıkacağız ve "Yaşamın İçinden"i sahneleyeceğiz. Çocuklarımızın her zaman yanındayız. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde de bir süre önce çocuklar için oynamış ve hediyelerimizle onları mutlu etmiştik. Lösemili çocuklarımız için şimdi daha istekle, daha coşkuyla oyunumuza hazırlanıyoruz. Bütün İzmirliler'i "Yaşamın İçinden"i izlemeye davet ediyoruz.
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER