Kadın İsterse

Üç kadın girişimci, bir hikayeden yola çıkıp, kendi markasını yarattı…

Kadın İsterse

Röportaj /  Haluk GÜNEY

Aslında onlar farklı sektörlerde çalışan üç arkadaştı… Sonra el ele verdiler, kendi deyimleriyle “deli cesareti” gösterip, kendi işletmelerini kurdular… Şimdi konuklarına şık mekanlarında eşsiz lezzetler sunarken, azim, uyum ve cesaretle gelen başarının keyfini çıkarıyorlar… Çalışanları için “arkadaşlarımız” diyorlar ve yola çıkarken 3 kişi başlattıkları kader birliğine, şimdi onları da ortak edip, aynı çizdide yürümye çalışıyorlar. Markalarını yarattılar ama zincir mağaza oluşturmaya karşılar… “Kontrol edebileceğimiz kadar büyümeliyiz. Çünkü lezzetten taviz veremeyiz” diyorlar. Modern kuleleri ve çağdaş yapılarıyla İzmir’in “Manhattan’ı olma yolunda ilerleren Bayraklı’da bir mekan… Çok şık, sıcacık ve tatlı… Adını bir efsaneden alıyor; Pavlova… Dedik ya bir efsaneden geliyor diye; öyle sıradan bir isim değil bu. Hikayesi var… 1926’da dünyaca ünlü Rus Anna Matveyevna Pavlova’nın Yeni Zellanda-Avustralya turnesinde yaşanıyor bu hikaye. Pavlova’nın kaldığı otelin ünlü Chef’i gösterisini sunarken bembeyaz tütüsüyle adeta uçarcasına dans eden Rus baleriden öyle etkilenir ki, onun gibi hafif, kırılgan ve narin bir tatlı üretir. İsmine de Pavlova der… İşte İzmir’de üç kadın girişimcinin hayallerine ortak olan hikaye bu…

AZİM EMEK VE CESARET

Oysa onlar 20 yıllık arkadaş olmalarına rağmen, hayatlarını farklı sektörlerde çalışarak kazanıyordu önceleri… Bir araya geldiklerinde zaman zaman üzerinde uzun uzun konuştukları hayali sonunda gerçekleştirdiler… Azimle, emekle ve en önemlisi cesaretle yarattıkları markalarına da, uçarcasına dans eden o ünlü Rus balerinin adını verdiler… Funda İçingir, İpek Baysun ve Dilek İldiz, bugün konuklarına eşsiz lezzetler sundukları şık mekanı yaratan girişimi, iki kelimeyle yorumluyorlar: “Deli cesareti…”

Haklılar da… Hayatlarını farklı bir yöne sürükleyecek ticaret hayatına “Ya battık, ya çıktık” diye bodoslama giren üç kadın girişimcinin, kendi markalarını yaratması o kadar kolay olmamış tabii… Omuz omuza verip, gece gündüz çalışan bu üç cesur kadının bayarısının sırrı, birbirlerine güvenle ve sevgiyle bağlanmaktaymış kendi deyimleriyle… “Henüz yolun başındayken bizim, saç saça, baş başa kavga etmemizi bekleyenleri çok yanılttığımız gibi, onların ortaklığa bakış açısını değiştirdik” diyorlar.

LEZZET SEVGİYLE ÜRETİLİR

Funda İçingir, “Pastane ürünleri” imalatına duyduğu ilgiyi, yurt içi ve yurtdışında katıldığı bir çok kursla geliştirmiş yıllarca… Bir gün böyle bir girişimde bulunmak hayaliymiş ama, pek yakın da hissetmiyoruş kendisini o hayale… Yine de bir çok kursa katılıp, kariyer yapmış bu işte… Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sertifikalı, pastan ürünleri imalatı eğitmeni… Üretim ondan soruluyor Pavlova’da. Mutfağa bizzat giriyor, titizlikle denetliyor üretimi… “Lezzet üretmek, öyle tarif ve ölçü vermekle bitmiyor. Elinin lezzeti ve ürettiğin şeye kattığın sevgi de çok önemli. Belçika’da eğitimini aldığım çikolata üretimi, öyle kakao çekirdeği ile sütün birleşmesinden oluşmuyor örneğin… Çok daha ciddi ve titizlik gerektiren bir iş. Lezzet üretmek püf noktaları olan ciddi bir iş” diye konuşuyor.

Funda Hanım’ın bu girişimdeki diğer rolü ise, herkesin konuşacağı lezzetler yaratmak. Bunu başarmış da, markaya adını veren Pavlova pastasının lezzeti dilden dile dolaştığı gibi, kendi sipesiyali olan “Cevizli bal kabaklı triple” tamamen endi ürettiği ve herkese adeta parkamlarını yediren bir ürün. Yan Funda hanımın işi “Hikayesi olan, konuşulan tatlılar üretmek…”

PAZARLAMA ONDAN SORULUR

İpek Baysun sunum ve pazarlama konusundaki yetenekleriyle katkı koyuyar, üç kadının cesur girişimine… 9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan ve doğal olarak işletme eğitimi alan İpek Hanım, ikna yeteneği ve pazarlama konusundaki çalışmalarını anlatırken, haklı olarak pek de mütevazi davranmıyor. “Yola çıkarken, çalmadık kapı bırakmadık” diye başlıyor söze İpek Baysun. Şöyle devam ediyor sonra; “Satın alma konusunda kaliteliyi ucuza bulma yolunda mücadele verdik. Örneğin en kaliteli porseleni, girişimde gösterdiğimiz azimin bir takdiri olarak yüzde elli indirimli alabildik. Tedarikçi firmalarla öyle iyi ilişkilerimiz var ki, biz onlara değil, onlar bize geliyor. Sunum yapıyorlar. Böylece en iyiyi, en kaliteliyi, en hesaplı şekilde alabiliyoruz. Yani piyasa bize destek veriyor.”

HESAP KİTAP VE MÜZİK

Dilek İldiz aslında gıda sektörüne eğitimi anlamında pek yakın değil. Ege Üniversitesi Konservöatuvarı mezunu Dilek Hanım. Ama “hesap kitap işleri” ondan soruluyor bu firmada… Yani sermayeyi yönetiyor, üç cesur yürek kadının kendi markalarını yarattıkları girişimde. Son derece de başarılı işinde. Firmanın giderek büyüyüp, gelişmesi ve iş potansiyelindeki artışta O’nun da payı büyük. Bir de ara sıra, el ayak çekildiğinde güzel sesiyle mırıldandığı şarkılar, ortaklarına ve çalışanlara motivasyon oluyor. Dilek Hanım, “Azimle, dayanışamayla ve emekle kurulan bu firmada, hesap işleri, mutfaktaki gibi titizlikle yürüyor. Tüm hesaplarımız şeffaf ve düzenli… Hepimiz, üzerimize düşeni yaptığımız için ayaktayız” diyor.

BULAŞIK DA YIKIYORUZ

Üç cesur yürekli kadının, girişimlerini başarıya ulaştırmada gösterdikleri başarının altında yatan bir sır da, personel ilişkileri. Funda İçingir, İpek Baysun ve Dilek İldiz, çalışanlarını arkadaş olarak gördüklerini, onları motivasyonla çalıştırdıklarını, n az onlar kadar kendilerinin de ter döktüğünü söylüyor. Örneğin, iş yoğunluğunda patron koltuğundan kalkıp, bulaşık yıkadıklarını bile gururla, gocunmadan hatta övünerek anlatıyorlar.

ZİNCİR MAĞAZAYA KARŞIYIZ

“Peki hedefiniz nedir? Zincir mi oluşturmaya çalışıyorsunuz?” sorusuna ise “Hayır… Tam tersine butik üretim yapmakta kararlıyız. İkinci şubeyi açma konusunda bile henüz net karar vermedik. Çünkü kontrol edebileceğimiz kadar büyümek zorundayız. Çünkü lezzetten ve kaliteden taviz veremeyiz. İşimizi yaparken mutlu olmak istiyoruz” yatınıtı veriyorlar.

İşte üç kadının “deli cesaretiyle” başlattıkları girişimde, bugün geldikleri nokta, gerçek bir azim ve başarı öyküsü. Onlar omuz omuza çıktakları yolda, istedikleri noktaya gelmek için yılmadan çalışıyor ve örnek oldukları tüm girişimci kadınlara, “Hayallerinizi ertelemeyin…” mesajı veriyorlar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ergün onarırilgi cekici
Ergün onarırilgi cekici - 5 ay Önce

Ilgi.çeken bir yazı. Yazıyı bitirdikten sonra başa dönüp imzaya tekrar baktım tebrikler müdürüme.

SIRADAKİ HABER