Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 il arasında yer alan Hatay'da, yüzlerce kişinin ölümüne sebep olan Rönesans Rezidans'la ilgili tartışmalar devam ediyor.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Hatay'daki Rönesans Rezidans'ın yıkılma nedenini açıkladı. Ercan, binanın sağlam olduğunu ancak önüne 'dilatasyon koyulmaması' nedeniyle yıkıldığını belirtti.

Antakya'da TMMOB ile yıkıma ilişkin ayrıntılı inceleme yaptıklarını belirten Ercan, "Antakya'nın TMMOB oda temsilcileri, belediye başkanı ve gönüllülerle birlikte sobalı bir çadırda çok verimli bir teknik toplantı gerçekleştirdik. Deprem oluşumu, etkileri, toplumsal ve tinsel (ruhsal) boyutları ile göçüklerin nedenlerini ayrıntılı bir şekilde inceledik. Antakya'daki TMMOB toplantısında, iki bodrumlu ve arkaya kapaklanan Rönesans yapısının sağlam olduğu ancak bodrumların L biçimli olup, yapı birleşim yeri boyunca ön tarafta dilatasyon koyulmaması nedeniyle yıkıldığına karar verdik" dedi.

Afyonkarahisar Merkez'de icradan satılık 120 m² daire Afyonkarahisar Merkez'de icradan satılık 120 m² daire

Dilatasyon nedir?


Dilatasyon, inşaat projelerinde planlanan boşluklara verilen isimdir. Özellikle çok katlı ve geniş bir alana yayılan yapılar tasarlanırken, genişleme ya da kısalmanın önüne geçmek için bu boşlukların planlanmasına ihtiyaç vardır. Planlanan boşluklar binanın harekete açık olduğu bölümleridir. Dilatasyon derzine açık şekilde imal edilen bu boşluklar sayesinde binanın hareketi engellenir.