Renault, küçük boyutları ve şirin tasarımı ile sevilen Twingo serisinin elektrikli versiyonunu tanıttı. 2026 yılında satışa sunulması planlanan araç, uygun fiyatı ve verimliliği ile elektrikli otomobil pazarında rekabet edecek.

Twingo’nun Tasarımı ve Özellikleri

Renault, Twingo’nun elektrikli modelinin tasarımını, benzinli modeline sadık kalarak geliştirdi. Aracın ön kısmında, Renault logosunun altında şarj girişi bulunuyor. Arka kısmında ise, LED stop lambaları ve Twingo Electric yazısı yer alıyor. Aracın renk seçenekleri arasında beyaz, siyah, kırmızı, mavi ve turuncu gibi canlı tonlar bulunuyor.

Amazon'un yapay zeka hamlesi çok konuşulacak Amazon'un yapay zeka hamlesi çok konuşulacak

Twingo’nun elektrikli modeli, 60 kW gücünde ve 160 Nm tork üreten bir elektrik motoru ile donatıldı. Aracın maksimum hızı 135 km/s olarak belirlendi. Aracın batarya kapasitesi ise 22 kWh olarak açıklandı. Bu batarya ile aracın WLTP çevriminde 190 km menzil sunabileceği belirtildi. Aracın şarj süresi ise, 7,4 kW’lık bir ev tipi şarj cihazı ile 4 saat, 22 kW’lık bir hızlı şarj cihazı ile ise 1 saat olarak verildi.

Twingo’nun Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Renault, Twingo’nun elektrikli modelinin fiyatını henüz resmi olarak açıklamadı. Ancak, aracın 15 bin euro civarında bir fiyat etiketiyle satışa sunulacağı tahmin ediliyor. Bu fiyat, Twingo’nun elektrikli otomobil pazarında en uygun fiyatlı modellerden biri olacağı anlamına geliyor.

Renault, Twingo’nun elektrikli modelinin 2026 yılında piyasaya çıkacağını duyurdu. Aracın hangi ülkelerde satılacağı ise henüz belli değil. Türkiye’de de satışa sunulması için Renault’un resmi bir distribütör bulması gerekiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ