AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Canon'a yönelik yürütülen soruşturma süreci ve alınan karara ilişkin detaylı bilgi verildi. Açıklamada, Canon'un baskı, kopyalama, görüntüleme ve foto-video ürünleri, dijital SLR kamera, dijital video kamera, aynasız kompakt sistem kamera ve değiştirilebilir lens ürünlerinden oluşan optik ürünlerin üretimi ve satışı alanında faaliyet gösterdiği belirtildi.

Soruşturmanın Başlangıcı

Canon hakkında 11 Mayıs 2023'te başlatılan soruşturma kapsamında, şirketin sağlayıcısı olduğu ürünlerin yeniden satışını gerçekleştiren satıcıların veya bayilerin bağımsız şekilde belirlemesi gereken satış fiyatlarına müdahale edilip edilmediği araştırıldı.

Sözlü Savunma Toplantısı

Konuya ilişkin sözlü savunma toplantısı 4 Haziran'da gerçekleştirildi. Yapılan değerlendirme sonucu, Canon'un yeniden satıcıların fiyatlarını belirleyerek 4054 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesini ihlal ettiği sonucuna ulaşıldı.

İdari Para Cezası

Rekabet Kurumu, Canon'a 38 milyon 300 bin 958 lira idari para cezası verdi. Bu ceza, Canon'un yeniden satış fiyatlarını tespit etmesi nedeniyle 4054 sayılı Kanun'u ihlal ettiği gerekçesiyle verildi.

Rekabet Kurumu'nun bu kararı, piyasadaki rekabetin korunması ve bağımsız satıcıların fiyatlarını özgürce belirleyebilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Editör: Kazim Bozkurt