Rusya’da mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçimi için hazırlıklar devam ediyor. Mevcut devlet başkanı Vladimir Putin, seçimde bağımsız aday olarak yarışacağını açıklamıştı. Putin’in bu kararı, Merkez Seçim Komisyonu tarafından kabul edildi.

Komisyon, Putin’in başvurusunu gündeme alarak toplantı yaptı. Toplantıda, Putin’in seçimdeki adaylığı resmen onaylandı. Ayrıca, Putin’in seçimde kendisini temsil edecek 198 kişi daha belirlendi. Böylece Putin’in seçimde, ülkenin önde gelen sanatçılar dahil olmak üzere 544 yetkili temsilcisi olacak.

Putin’in adaylığı için merkeze sunulan 315 bine yakın imza incelendi. Bu imzalardan 60 bini denetlendi ve 91’i geçersiz sayıldı. Putin’in adaylığı için gerekli olan 100 bin imza sayısına fazlasıyla ulaşıldığı görüldü.

Putin’in rakipleri kimler?

Putin’in bağımsız aday olarak seçime girmesi, diğer partilerin adaylarını da etkiledi. Merkez Seçim Komisyonu, Putin’in adaylığını onaylamadan önce, üç partinin adaylarını da onaylamıştı. Bunlar şunlardır:

  • Rusya Liberal Demokrat Partisi (LDPR) Başkanı Leonid Slutskiy
  • Komünist Parti (KPRF) tarafından aday gösterilen milletvekili Nikolay Haritonov
  • Yeni İnsanlar Partisi (Novıye Lyudi) Başkan Yardımcısı Vladislav Davankov

Bu üç adayın yanı sıra, diğer partilerin ve bağımsız adayların da seçimde yarışması bekleniyor. Ancak Putin’in rakipleri arasında en güçlü aday olarak görülen muhalif lider Aleksey Navalni, seçimde aday olamayacak. Navalni, hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle seçim yasaklısı ilan edilmişti.

Rusya'da seçim ne zaman yapılacak?

Rusya’da devlet başkanlığı seçimi, ülkenin Federasyon Konseyi tarafından belirlenen tarihlerde yapılacak. Konsey, Aralık 2023’te yaptığı açıklamada, seçimin 15-17 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

Seçimde, Rusya vatandaşları, 18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir seçim yasağı bulunmayan kişiler oy kullanabilecek. Oy verme işlemi, elektronik veya kâğıt oylama yöntemleriyle yapılacak. Seçim sonuçları, Merkez Seçim Komisyonu tarafından açıklanacak.

Putin, devlet başkanlığı için 5’inci kez yarışıyor

Putin, Rusya’da devlet başkanlığı için 5’inci kez aday oluyor. Putin, ilk kez 2000 yılında devlet başkanı seçilmişti. 2004 yılında ikinci kez seçimi kazanan Putin, anayasa gereği üçüncü kez aday olamadığı için 2008 yılında başbakanlık görevine geçmişti. 2012 yılında tekrar devlet başkanı seçilen Putin, 2018 yılında da yüzde 76,69 oy alarak görevini sürdürmüştü.

Biden'dan ateşkes açıklaması: Pazartesiye kadar... Biden'dan ateşkes açıklaması: Pazartesiye kadar...

Putin, 2020 yılında yapılan anayasa değişikliği referandumuyla devlet başkanlığı süresini sıfırlamıştı. Böylece Putin, 2024 ve 2030 yıllarında da devlet başkanlığı için aday olabilecek. Putin, eğer bu seçimleri de kazanırsa, 2036 yılına kadar devlet başkanı olarak kalabilecek.

Kaynak: AA