2016 yılının Ağustos ayından itibaren Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörlüğü görevine devam etmekte olan ve aynı zamanda Akşam Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Yaşar Hacısalihoğlu’nun hayatına ve mesleki kariyerine dair merak edilen ayrıntıları sizler için derledik. Peki Yaşar Hacısalihoğlu kimdir, kaç yaşında ve nereli?  İşte Yaşar Hacısalihoğlu'nun merak ettiğiniz bilgileri, detaylar haberimizde...

Yaşar Hacısalihoğlu, 5 Nisan 1964 tarihinde Trabzon'da doğdu. İlhan Yaşar Hacısalihoğlu adını taşıyan kişi, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde tamamladı ve 1985 yılında mezun oldu. 1988 yılında ise lisansüstü eğitimine İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü'nde devam etti. 1999 yılında ise Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nde yüksek lisans çalışmalarını tamamladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde doktora unvanını aldı ve ertesi yıl Yardımcı Doçent, 2002 yılında ise Doçentlik unvanını aldı.

Ahmet Hacısalihoğlu kimdir?


Yaşar Hacısalihoğlu, akademik çalışma hayatında İstanbul Üniversitesi'nde lisans derecesinde "Türkiye'nin Siyasal Coğrafyası: Sorunlar-İlişkiler" ve "Uluslararası Siyasal Ortam ve Türkiye" konuları üzerine dersler vermiştir. Yüksek lisans ve doktora derecesinde ise "Jeopolitik ve Jeostratejik Analizler" ve "Küreselleşme'nin Mekansal Etkileri ve Türkiye" konuları üzerine dersler vermiştir. 2008 yılında İstanbul Beykent Üniversitesi'nde Profesör unvanıyla görev yapmaya başlayan Yaşar Hacısalihoğlu, ertesi yıl Amerika'ya giderek Teksas Şehir Üniversite'nde bir süre görev yaptıktan sonra Türkiye'ye geri dönmüştür.

Ahmet Hacısalioğlu biyografisi

Yaşar Hacısalihoğlu, 25 Ağustos 2016 tarihinde Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nin Rektörü olarak atandı ve halen görevine devam etmektedir. Aynı zamanda, Akşam Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır. Hacısalihoğlu, askeri düzeyde eğitim veren Yüksekokullarda da çeşitli dersler vermiştir. Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nde "Bölgesel Bazda Devletler Analizi ve Jeopolitik ve Jeostrateji", Harp Akademileri Komutanlığı, Silahlı Kuvvetler Akademisi'nde "Jeopolitik ve Jeostrateji ve Bölge ülkeleri: Türkiye İlişkileri" ve Kuvvet Akademileri'nde "XXI. Yüzyıl Güç Merkezleri ve Stratejileri - Strateji" konuları üzerine dersler vermiştir. Hacısalihoğlu'nun başlıca eserleri arasında "Küreselleşme, Mekansal Etkileri ve İstanbul", "Türkiye'nin Kentsel Gelişme Süreci ve 1999 Marmara Depremi" ve "Yeni Dünya Düzeni Arayışı ve Türkiye" yer almaktadır.