Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) dünkü faiz kararı, ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş tarafından yapılan bir değerlendirme ile gündeme taşındı. Prof. Dr. Demirtaş, son faiz artışının 250 baz puan değil de 500 baz puan yapılması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Uzmanların Bitcoin yorumları: Bitcoin yükselişe geçecek mi? Uzmanların Bitcoin yorumları: Bitcoin yükselişe geçecek mi?

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın Yorumları

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya platformu X (Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada, "Merkez Bankası şu ana kadar yapması gerekeni yaptı. (Daha önce de yazdım, çok kez tebrik ettim, bir tek son artışı 500 baz puan yapsak daha iyiydi)" ifadelerini kullandı.

Mali Politika ve Öneriler

Demirtaş, sonraki süreçte önerilerini de paylaştı. "Ancak şimdi mali politikanın üzerine gidilmesi lazım. Likidite fazlasının çekilmesi lazım. Kamu tasarruf tedbirlerinin arttırılması lazım" diyerek mali politikada yapılması gereken düzenlemelere dikkat çekti.

TCMB'nin Açıklaması ve Faiz Artışı

TCMB, yılın ilk faiz kararını açıklamış ve politika faizini piyasa beklentilerine paralel olarak 250 baz puan artırarak faizi yüzde 45 seviyesine çekmişti. Banka, gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini bildirmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ