Açılışında konuşan Başkan Batur, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bize emanet ettiği Cumhuriyetin bir temsilcisi olan, kadın hakları savunucusu, değerli hocamız Nermin Abadan Unat'ın isminin, bu güzel binada yaşayacak olması Konak Belediyesi'nin bu dönem içinde yaptığı en onurlu işlerden biridir. Kanal yaparız, yol yaparız, başka binalar yaparız ama burada Cumhuriyet yaşayacak" dedi. 101'inci yaşını kutlayan Nermin Abadan Unat da çok duygulandığını ve İzmir'in kendisindeki yerinin ayrı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Kadın Semtevi hizmete açıldı. 101 yaşındaki Hukukçu, Sosyolog, Siyaset ve İletişim Bilimci Prof. Dr. Nermin Abadan Unat'ın katılımıyla düzenlenen açılış töreninde duayen hocayla birlikte Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Ege Kadın Buluşması Platformu Koordinatörü Şengül Baysak, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği koordinatörü Avukat Nazan Moroğlu, Pen Yazarlar Derneği Başkanı Gazeteci Yazar Zeynep Oral, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından ve ilçe yöneticileri, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, Konak Kent Konseyi meclisleri, akademisyenler, kadın kooperatifleri, kadın dernekleri ve kadın sivil toplum kuruluşları başkan ve temsilcileri ile muhtarlar yer aldı. Türkiye'de, iletişim bilimlerinin oluşumuna katkı veren öncü isimlerden, kadın hakları, siyaset ve göç konularında çok önemli ilklere imza atmış olan Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, duygulu dolu anlar yaşadı.

'BURADA CUMHURİYET YAŞAYACAK'
Açılışta konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Prof. Dr. Nermin Abadan Unat'ın ismini belediye meclisinde oybirliğiyle alınan kararla semt merkezine verdiklerini hatırlattı. Başkan Batur, "Bugün, bizim için onurlu bir gün. Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bize emanet ettiği Cumhuriyetin bir temsilcisi olan, kadın hakları savunucusu, değerli hocamız Nermin Abadan Unat'ın isminin, bu güzel binada yaşayacak olması Konak Belediyesi'nin bu dönem içinde yaptığı en onurlu işlerden biridir. Kanal yaparız, yol yaparız, başka binalar yaparız ama burada Cumhuriyet yaşayacak. Cumhuriyetin ilkelerini savunan, ona gönülden bağlı, kadın haklarının savunucusu çok değerli hocamızın adının burada yaşaması bizim için ayrı bir onur" dedi.


BU ÜLKEYİ KADINLAR KURTARACAK
Unat'ın, İzmir'in önemli değerlerinden olduğunu dile getiren Başkan Batur, “Göçle Almanya'dan Türkiye'ye gelip, İzmir Kız Lisesi'nde öğrenimine devam eden, Nermin Abadan Unat'ı biz İzmirli kabul ediyoruz. İzmir'in en önemli değerlerinden birisi. Bu değerlerin yaşarken anılması, onların onurlandırılmasıdır ama asıl onur bizimdir. Az önce gördünüz, gözlerim doldu. 'Gelecek sene bana bir sınıf ayarlayın, bu sınıfta çocuklara yeniden eğitim, öğretim vereyim' dedi. Heyecana bakınız" diye konuştu. Batur, sözlerine şöyle devam etti: "İşte, kadın dernekleriyle, kadın oluşumlarıyla, sivil inisiyatifle birlikte çalışmanın en güzel örneği bu. Bizi uyardılar, bize yol gösterdiler biz de bu onurlu çalışmayı yerine getirdik. İşte, burada kadın kuruluşlarının çok değerli temsilcileri var. Zaten çalıştığımız sivil toplum örgütlerinin yüzde 50'sinden fazlası kadın dernekleri. Bu ülkeyi kadınlar kurtaracak, kadınlar yeniden ayağa kaldıracak. Mustafa Kemal Atatürk'ün bize emanet ettiği Cumhuriyeti yeniden ayağa kaldıracağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın."

'İZMİR'DEN ÇOK BÜYÜK SADAKAT GÖRDÜM'
Prof. Dr. Nermin Abadan Unat da alkışlar eşliğinde gerçekleştirdiği konuşmasında kendisini hala birçok eski öğrencisinin arayıp, ziyaret ettiğini ve bu durumun kendisini çok duygulandırdığını ifade etti. İzmir'in kendisindeki yerinin başka olduğunu, bunun bir duygu meselesi olduğunu belirten Unat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok duygulandım. 'İyi ki İzmir'e gelmişim' diyorum. Acaba başka yer de böyle yapar mıydı, onu bilmem ama İzmir'den çok büyük sadakat gördüm. Bunun anlatılması mümkün değil. Duygu meselesi. Karşılıklı bir sevgi ve şükran. Kolay olmadı, burada okumam. Değişik yerlerde, değişik evlerde… Karşıyaka'da, Kordon'da, Alsancak'ta… Akrabalarım Güzelyalı'da. Hepsi yardım ettiler. Tabii herkes aynı şekilde yardım etmedi. Bana en fazla yardım eden, en az imkanı olan. Onun için hepsine çok minnettarım ama beni hatırlayacakları aklımın ucundan bile geçmedi. Bu demek ki yaşlanmanın mükafatı ve galiba bu İzmir'e özgü. Atatürk'ün kurtardığı şehir, başka şehirleri de kurtardı ama İzmir başka türlü. Bunu bana yaşattığınız için çok teşekkür ederim."

NERMİN HOCA'DAN KONAK'A ÖZEL DERS
Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, Konak'a bir sonraki gelişinde, adını taşıyan semt merkezinde gençlerin dersine girmek istediğini söyledi. İsteği, heyecan ve mutlulukla karşılanan Unat, "Yapabileceğim bir şey var; bir daha geldiğim zaman, Sayın Belediye Başkanı beni bir sınıfa sokar ve sınıfta hangi konu öğretilecekse ona hazırlanırım, o çocuklara ders veririm. Onlara yeni ufuk açmak güzel, burada genç bir dinleyici var. Onun gözlerinden anlıyorum; bir şeyler daha öğrenmek istiyor. O öğrenmek isteyen gözler, onlar çok güzel. O da İzmir'e has" dedi.

ANI ODASI OLUŞTURULDU
Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Kadın Semtevi açılış kurdelesi hep birlikte kesildi. Unat'ın adını taşıyan semt evinde aynı zamanda Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Anı Odası da kuruldu. Unat'ın rölyefi ve yaşam öyküsünün yer aldığı giriş katındaki anı odasında Unat hocaya ait fotoğraf, kitap, ödüller gibi kişisel eşyaları bulunuyor. Kadınlara yönelik hizmet veren merkezde el sanatları, meslek ve hobi kurslarının yapılacağı atölyeler yer alıyor.(DHA)