AB Komisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada Polonya'ya "Uyum" ve "Yeni Nesil AB" fonlarından toplam 137 milyar euro kadarının serbest bırakılması için gerekli yasal düzenlemenin yapıldığı bildirildi. Yargı bağımsızlığını güçlendirmeye yönelik tatmin edici adımların atıldığı ifade edilen açıklamada üye ülkelerin onayının ardından gelecek haftalarda 6.3 milyar euroluk ilk kısmın serbest bırakılacağı ifade edildi.

Küresel istikrarsızlıklar karşısında bağlantısallık vurgusu Küresel istikrarsızlıklar karşısında bağlantısallık vurgusu

Ne olmuştu?

AB, Polonya hükümetini 2019'daki yargı reformu çerçevesinde özellikle yargıçlara yönelik disiplin mekanizması kurmak, bu yolla yargıçları etki altında bırakmak ve yargının bağımsızlığına zarar vermekle suçluyordu.

AB Komisyonu, Polonya'ya karşı AB Adalet Divanı nezdinde dava açmış ve mahkeme de 5 Haziran 2023'te komisyonu haklı bularak bu ülkenin AB hukukunu çiğnediğine karar vermişti. Bunun üzerine komisyon, 8 Haziran 2023'te Polonya'nın AB Konseyi'nde oy hakkının elinden alınmasıyla sonuçlanabilecek ihlal prosedürünü başlatmış, AB bütçesinden alacağı fonları dondurmuştu.

Polonya Başbakanı Donald Tusk'ın Aralık 2023'te göreve gelmesinden kısa süre sonra AB ile ilişkileri düzeltme konusundaki iradesini ortaya koymasıyla Varşova-Brüksel hattındaki gerginlik yumuşamıştı. Polonya, 20 Şubat'ta hukukun üstünlüğünü yeniden sağlamayı taahhüt ettiği adımları içeren eylem planını sunmuştu.

Kaynak: AA