Zeybekci'den İYİ Parti'nin itirazına yanıt

İYİ Parti'nin, AKP İzmir Büyükşehir Belediye Adayı Nihat Zeybekci'nin adaylık iptali için yaptığı başvuruya Nihat Zeybekci'den yanıt gecikmedi. Nihat Zeybekci görevinden istifa ettiğini belgeleriyle sundu.

Zeybekci'den İYİ Parti'nin itirazına yanıt

İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin halen “Ekonomi Politikaları Kurulu Başkanvekili” görevinde bulunduğu iddia edilerek adaylık başvurusunun iptali için İl Seçim Kurulu’na itiraz dilekçesi sundu. İYİ Parti'nin itirazına AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci'den jet yanıt geldi. Zeybekci 30 Kasım 2018 tarihinde görevinden istifa ettiğini kanıtlayan belgeleri kamuoyu ile paylaştı. Belgelere göre Nihat Zeybekci'nin adaylığından önce Ekonomi Politikaları Kurulu Başkanvekiliği görevinden istifa ettiği görülüyor.

İYİ Parti'nin 2839 Sayılı Milletvekili seçim kanununu 18. Maddesine atıf yapılarak yazılan dilekçede, “31 Mart seçimleri için geçerli olan “kamu görevlilerinin en geç 1 Aralık 2018 tarihine kadar istifa etme zorunluluğu bulunmaktadır. AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Nihat Zeybekci’nin de “Ekonomi Politikaları Kurulu Başkanvekili” olarak görev yaptığı bilindiğine göre; 1 Aralık 2018 tarihine kadar bu görevinden istifa etmemiş olduğu ve 1 Aralık 2018’den bu yana kendisine halen maaş olarak ödeme yapılmakta olduğu hususları dikkate alınarak adaylık başvurusuna yasal süre içerisinde itiraz ediyor, adaylık başvurusunun reddedilmesini arz ve talep ediyoruz” denilmişti. (Egedesonsöz)

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER