Yarkadaş: Erbaş hakaret ederse, tarikat bunu yapar

Sosyal medya hesabı üzerinden Sinop’un Boyabat Bağlıca Köyünde bulunan bir okulda, namaz kılan bir grubun Atatürk büstünü örttüğünü gündeme getiren Barış Yarkadaş, 'Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Atatürk’e hakaret ederse, tahrikat da bunu yapar' diyerek eleştirdi.

Yarkadaş: Erbaş hakaret ederse, tarikat bunu yapar

CHP eski Milletvekili, Gazeteci Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabından dikkat çekici bir paylaşımda bulundu. Yarkadaş, Sinop'un Boyabat ilçesindeki bir okulun bahçesinde namaz kılan grubun Atatürk büstünü bezle kapattıklarını belirterek, "Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Atatürk'e hakaret ederse, tarikat da bunu yapar!" dedi.

Yarkadaş, konuya ilişkin şu şekilde konuştu:

“Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Atatürk'e hakaret ederse, tarikat da bunu yapar! Sinop Boyabat Bağlıca Köyü'ndeki okulun bahçesinde namaz kılan bir grup tarikat mensubu, ATATÜRK heykelinin üstünü bezle örttü. Köyde cami olmasına rağmen, okulun bahçesinde namaz kıldılar.

Bu fotoğrafı bana gönderen köylü yurttaşımız telefonda adeta isyan etti ve "Cami dururken, bilinçli olarak okulun bahçesine geliyorlar ve Atatürk büstünün üstünü örterek saf tutuyorlar. Bez dünden beri örtülü. Bunlar bir tarikat… Atatürk'e yapılanı sindiremiyoruz" dedi.

Bu twitlerimden sonra köyden arayan bir yurttaşımız şunu söyledi: "Alevilerin yoğun yaşadığı bir köye tarikat girmeye çalışıyor. Ancak köylüler izin vermiyor. Namaz kılanlar da örtüyü twitlerden sonra kaldırdılar. Yanlış anlaşıldıkları için üzgünler. Atatürk'e saygısızlık.

Niyetlerinin olmadığını söylüyorlar. Bunu da kamuoyuna duyurmanızı istediler. Örtünün yanlış anlaşılmasından ve ortaya çıkan tablodan onlar da rahatsız olmuş. ÖRTÜ, Atatürk büstünün üstünden kaldırıldı. Köydeki büst eski haline döndü. Herkesin bayramını kutluyorlar."

Bilgi veren bir başka yurttaş: "Örtüyü imam örttürdü. Muhtemelen kötü niyetle yapmadı. Biz bu köyü çevrelemek isteyen tarikatlara izin vermeyiz. Bugün sadece bir yanlış anlaşılma oldu. Köylüler fotoğrafı görünce rahatsızlık yaşandı ve örtü kaldırıldı. Mesele bundan ibaret."

Atatürk büstüne örtülen örtü kaldırıldı.”

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2020, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92