banner109

RTÜK'ün AKP'li üyeleri suç işliyor

RTÜK'ün AKP'li üyeleri suç işliyor
RTÜK'ün gazetecilere sansür uygulama talimatına yönelik tepki gösteren CHP'li Yarkadaş, “RTÜK'ün AKP'li üyeleri anayasal suç işliyor” dedi


Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) geçtiğimiz günlerde yayıncı kuruluşların temsilcilerini toplayarak kanun hükmünde kararnamelerle getirilen yayın yasakları ile terör saldırılarının ardından yapılan yayınlarla ilgili uyarılarda bulundu. Getirilen yasaklara tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "RTÜK'ün yeni yasakları, televizyon gazeteciliğini imkansız hale getiriyor. Halkın haber alma ve gerçeği öğrenme hakkı keyfi bir şekilde gasp ediliyor" dedi.
Son KHK'dan yola çıkılarak getirilen yasakların "zorlama yorumlar" içerdiğini belirten CHP'li vekil, "Yapmaya çalıştıkları herşey, anayasanın temel hükümlerine aykırı. RTÜK'ün AKP'li üyeleri anayasal suç işliyor. Bu suçlarının unutulacağını sanmasınlar" dedi.
Yarkadaş, yasakları yargıya taşıyacaklarını da söyledi.

Yasağın kapsamı
Yasağın kapsamı şu şekilde: “Resmi makamlarca dağıtılan görüntü ve bilgiler dışındaki varsa patlama, yaralanan ya da hayatını kaybedenlere ait görüntü, olay anı ve sonrası vatandaşların yaşadığı korku ve paniği gösteren görüntüler, fail ve olaya iştirak etme şüphesi bulunanların isimleri, soruşturmanın gizliliğini ihlal edebilecek benzer bilgi, sunucu veya muhabirlerin ajitasyon içeren abartılı ifadeleri, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlar, olayın sıcaklığı geçmesine rağmen gün boyu ekranda kalan son dakika, sıcak haber gibi yazılar, yayın akışının kesilerek sürekli yayın yasağına neden olan olaya ilişkin görüntülere yer verilmesi yayın yasağının kapsamında değerlendirilecek. İstanbul, İzmir, Antalya gibi marka şehirlere, havaalanları gibi kritik tesislere saldırılara ilişkin terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlar, yayın yasağının kapsamında değerlendirilecek. İhlali yapan kanalın yayını önce 1 gün durdurulacak. Bir yıl içinde tekrarı halinde yayınlar 5 güne kadar, ikinci tekrarı halinde 15 güne kadar durdurulacak. Üçüncü kez tekrar edilmesi halinde ise medya hizmet sağlayıcının lisansı iptal edilecek.”
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 09:27
YORUM EKLE

banner97

banner96