Purçu: Türkiye'nin en büyük sorunu ayrımcılık

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, İzmir’in Bayındır ilçesinde Romanların yoğun yaşadığı Çırpı Mahallesi’nde iftar programına katıldı.

Purçu: Türkiye'nin en büyük sorunu ayrımcılık

Romanlara karşı ayrımcılık yapıldığını belirten CHP'li Özcan Purçu, “Türkiye’nin en büyük sıkıntısı ayrımcılık ve kutuplaşma” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Sonsöz TV’de yayınlanan ‘Günaydın Ege’ programına konuk oldu. Purçu, romanlara karşı yürütülen ayrımcılığa, “Türkiye’nin en büyük sıkıntısı ayrımcılık ve kutuplaşma. İnsanlar o kadar çok bölümlere ayrılmış ki… ‘Nerelisin?’ diyor. Bu bile ayrımcılık. Hemşehrisiysen daha iyi davranacak. Kanada’da kimse sana nerelisin demez. Geçen gün bir hanım, ‘Ben arabamın fiyatını açıklayacak kadar ahlaksız ve çingene değilim’ dedi. Bu ne demek ya? Ahlaksızlık ve çingene terimleri yan yana kullanılırsa bu ne anlama gelir? Türk diliyle uğraşan uzmanlara ve akademisyenlere sorsunlar bakalım ne anlama geliyor” açıklamasında bulundu.

CHP'DEN EYLEM PLANI


Purçu roman açılımına ilişkin konuşurken, “Türkiye’de devlet ilk defa roman STK ve kanat önderlerini bir araya getirdi. Bu bizim açımızdan dönüm noktasıydı. 2010’da süreç başladı. 2015 yılında da cumhuriyet tarihinde ilk defa roman strateji ve eylem planı hazırlandı. Bu belge bizim için milat. Önemli bir süreçti. Ama sonrasında hüsran ve sıkıntı var. Plana uyulmadı” dedi.
Purçu roman açılımının yarıda kalması sonrasında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na götürdüğü teklifi ilk defa açıkladı. Purçu, “CHP’nin romanlarla ilgili bir eylem planı hazırlanıyor. 8 Nisan Roman Günü. O gün genel başkanımız İstanbul’da romanlarla bir araya gelecek ve planı açıklayacak” diye konuştu.

ŞANSIMIZ AZİZ BEY


Ege Mahallesi’nde yürütülen kentsel dönüşüm sürecine de değinen Purçu, “Sulukule’de kentsel dönüşüm değil kentsel felaket yaşandı.Hesaplarına 10’ar, 30’ar bin yatırdılar. Bir gece kepçeyi dayadılar, yıktılar. Bizim burada en büyük şansımız Aziz Bey. Kentsel dönüşüm insanları gerçekten korkutuyor. Çocuğunu evlendirmiş aynı eve yerleştirmiş. Şimdi soruyor insanlar ‘ben 3 evi verip kaç ev alacağım’ diyor. İhale kararı alındı. Süreci takip ediyoruz. Kentsel dönüşüm soğuk bir tabir” diye konuştu. Purçu, Urla’da yaşan romanların toplu konut projesi içinde önümüzdeki günlerde temelinin atılacağını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER