Özel: İttifaka zorunlu olmayan tek partiyiz

Özel: İttifaka zorunlu olmayan tek partiyiz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, meclis seçimleri için ittifaka ihtiyacı olmayan tek partinin CHP olduğunu söyledi.

Özgür Özel ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İl Başkanlığında gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi. Seçim güvenliğiyle ilgili olarak 8 partinin ortak talepleri iletmek üzere AK Parti'yi ziyaret ettiğine değinen Özel, "Arkamızdan şöyle bir açıklama yaptı, 'Geldikleri gibi gittiler." Bu, bir Cumhurbaşkanının ağzına yakışır ama son Cumhurbaşkanının ağzına yakışmaz. Bu ilk Cumhurbaşkanının ağzına yakışan, işgal donanmasına, düşman kuvvetlerine söylenmiş bir sözdü. Biz, bu ülkeyi işgal etmek isteyen düşman kuvvetleri değiliz ki ülkenin Cumhurbaşkanı bir partinin heyetine bunu söyledi. Türkiye'nin sorunu bu nefret söylemindedir, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, şeytanlaştırıcı söylemdedir." diye konuştu.

Özel, Türkiye'nin büyük kaybının İstanbul'u kaybederek başladığını kaydederek, "Biz, önce İstanbul'u kaybettik, sonra Türkiye'yi kaybettik. Önce İstanbul kaybetti, sonra Türkiye kaybetti. Bu kaybı sonlandırmanın yolu, İstanbul'u kazanmaktan geçiyor. Son derece inanmış örgütlerimiz, yöneticilerimiz, başkanlarımız var." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetin kuruluşundaki inançla mücadele etmek ve aynı iradenin İstanbul'dan başlayarak bütün Türkiye'de sağlamak gerektiğini belirten Özel, gökkuşağında farklı renklerin birlikte, yan yana, bir birinin içine karışmadan durabildiğine işaret ederek, "Bunun adı bir gökkuşağı ittifakıdır. Bunun için birbirimizin içine girmeye, işine karışmaya veya birilerinin yaptığı gibi birilerinin paçasına tutunmaya, ağabeyi, amiral gemisi, yancısı, yedek lastiği olmaya gerek yoktur. Herkes kendini var olduğu yerde temsil edebilir, ama bu ülkenin ortak geleceğine inanıyor ve bunun için hep beraber mücadele etmek lazım." dedi.

Özel, İstanbul'u, şehrin insanlarının seçtiği kişilerin yönetmediğini öne sürerek, "Seçime kadar böyle yönetirse, belki de bizim hiçbir şey yapmamıza gerek kalmadan gerçek yüzleri ortaya çıkacak. Bu partizan, bu ayrımcının söyledikleri gerçek niyetlerini, yaptıklarını ortaya koyuyor. Yakında 'Yandaşlar için parsel bazında düzenlemeler yapıyoruz. Yandaşsan arsanın yüksekliği sınırsız, vatandaşsan 3 katla sınırlı. Partililere bu güzellikleri yapıyoruz.' derse yine yalan söylemiş olmayacak." diye konuştu.

"MACRON'UN AÇIKLAMASINI TALİHSİZ BULUYORUZ"


Boğaziçi Üniversitesindeki bazı öğrencilere yönelik gözaltılara ilişkin soru üzerine Özel, üniversitelerde her fikrin özgürce ifade edilmesi gerektiğini belirterek, "Yaşanmış, kimsenin tasvip etmeyeceği gerginlik üzerinden bir üniversitenin, öğrencilerinin bir kısmının hedef gösterilmesi ve anayasal hak olan eğitime erişim haklarının engellenmesiyle ilgili ülkenin seçilmiş ve en yüksek makamlarını işgal eden birisi tarafından kullanılan bu ifadelerin sonuçları yaşanıyor. Onu kınadık, ama onun hedef göstermesi sonucunda Boğaziçi Üniversitesinde öğrenciler baskı altında ve eğitim hakkı fiilen sınırlanır durumda. Bu özensiz dilin, üstten söylenen, şeytanlaştıran dilin sonuçları bunlar. Tüm öğrencilerin hiç kimsenin hedef göstermesi olmaksızın eğitim hakkına kavuşmasını savunuyoruz. CHP olarak gerekli dayanışmayı gösterdik, göstermeye devam edeceğiz." dedi.

Özel, cumhurbaşkanlığı seçiminde her siyasi kesimin kendi kitlesini temsil edecek adayları belirleyeceğine değinerek, şöyle konuştu:
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 16:08
YORUM EKLE