banner135

Osman Baydemir hakkında 'Kırmızı Bülten' talebi

Eski HDP milletvekili ve Eski Diyabakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan kırmızı bülten ve iade talebi Adalet Bakanlığına gönderildi.

Osman Baydemir hakkında 'Kırmızı Bülten' talebi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, yurt dışındaki Osman Baydemir hakkında kırmızı bülten ve iade talebini Adalet Bakanlığı'na gönderdi.

Başsavcılıkça, eski HDP milletvekili ve Eski Diyabakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan başlatılan soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında Baydemir'in çeşitli tarihlerde silahlı terör örgütü PKK/KCK'nin sözde "yasama meclisi" olarak kabul edi·len Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantılarına "diplomasi komisyon üyesi" olarak katılıp, konuşma yaptığı, terör örgütü PKK'ye müzahir bazı yayın organlarında yapılan çağrılara uyarak yasa dışı etkinliklere katıldığı, PKK'lı teröristlerin cenazelerine katıldığı tespit edildiği belirtildi. 

Bunun üzerine yurt dışında olduğu değerlendirilen Baydemir hakkında Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği'nce, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, yurt dışındaki Baydemir hakkında kırmızı bülten ve iade talebini Adalet Bakanlığı'na gönderdi.

İngiltere yetkili adli makamına gönderilen talepnamede Baydemir ile ilgili yürütülen terör soruşturmasının sonuçlandırılabilmesi için Türkiye'ye iade edilmesi istendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100